Czasem mogą być temperamentne, ale gdy już wiesz, jak prawidłowo o nie dbać, skrzydłokwiat stanowi piękny dodatek do każdej kolekcji roślin doniczkowych. Oto wszystko, co musisz wiedzieć o dbaniu o pokojową lilię w swoim domu.

Jakie potrzeby ma skrzydłokwiat, aby pięknie wzrastał?

Skrzydłokwiaty to tropikalne, wiecznie zielone rośliny, które rozwijają się na dnie lasu, gdzie otrzymują pstrokate światło słoneczne oraz stałą wilgotność. Odtworzenie tych warunków w domu jest kluczem do tego, aby Twoja lilia pokoju była szczęśliwa i zdrowa.

Przy wystarczającej ilości światła skrzydłokwiaty wytwarzają białe lub prawie białe kwiaty od wczesnego lata, które kwitną przez cały rok w odpowiednich warunkach.

Większość domowych odmian lilii pokojowej dorasta do przeszło 40 cm wysokości, ale większe odmiany zewnętrzne mogą mieć liście dochodzące do prawie dwóch metrów wysokości. Lilie pokojowe nie są roślinami odpornymi na zimno, więc można je uprawiać tylko na zewnątrz w ciepłym, wilgotnym klimacie.

Jak sadzić, przesadzać skrzydłokwiat

Użyj dobrze przepuszczalnej, uniwersalnej ziemi doniczkowej. Gleba powinna być w stanie utrzymać wilgoć i powoli wysychać z czasem. Skrzydłokwiaty nie lubią całkowicie wysychać, ale również nie będą dobrze radzić sobie, jeśli będą trzymane w stale wilgotnej glebie, ponieważ sprzyja to grzybowi powodującemu zgniliznę korzeni.

Przesadzanie rośliny co kilka lat na wiosnę jest dobre dla lilii pokojowej, ponieważ doceni ona odświeżoną glebę. W końcu skrzydłokwiat może urosnąć zbyt duży dla swojej doniczki, w którym to momencie można go podzielić.

Wyjmij roślinę z doniczki i podziel ją na mniejsze rośliny, pamiętając o pozostawieniu kilku liści w kępie. Lilie pokojowe wyrastają z kłączy, więc może tolerować nieco trudną obróbkę podczas dzielenia.

Lilie pokojowe są rośliną tropikalną, więc trzymaj je w temperaturze powyżej 16°C i z dala od zimnych, przewiewnych okien. Najlepiej radzą sobie w temperaturach powyżej 21°C. Jeśli nie chcesz, aby twój kwiat zmarniał, nie stawiaj doniczki z nim w przewiewnych obszarach pomieszczeń!

To też może cię zainteresować: Mała Jagoda potrzebuje podania najdroższego leku świata. Każda złotówka jest na wagę życia

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Podano informacje dotyczące ostatniego pożegnania Franciszka Pieczki. Kiedy się odbędzie i jak będzie przebiegało