Ksiądz Sebastian Picur jest jednym z bardziej popularnych TikTokerów, który poprzez media społecznościowe odpowiada na pytania i rozwiewa wątpliwości wiernych. Ostatnio duchowny zabrał głos na temat tego, czy rozwodnicy mogą przystępować do komunii świętej. Jakiej odpowiedzi udzielił?

Komunia po rozwodzie

Ksiądz Sebastian Picur odpowiedział na pytanie jednej z użytkowniczek TikToka, która chciała dowiedzieć się, czy rozwód jest przeszkodą w przystępowaniu do sakramentu eucharystii. Duchowny podkreślił, że jeśli rozwodnik nie żyje po rozwodzie w związku niesakramentalnym, nie ma przeszkód, aby w pełni brał on w pełni udział w Eucharystii.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa kanonicznego, osoby rozwiedzione, które zawarły kolejny związek niesakramentalny, nie mogą przystępować do komunii świętej. Jeśli nawet dochodzi do rozwiązania małżeństwa w świetle prawa polskiego, nie pociąga to za sobą skutków jeśli chodzi o sakrament małżeństwa.

@ks.sebastianpicur

Odpowiadanie użytkownikowi @kasia_online #ksiadz #wiara #rozwód #separacja #związek

♬ Wish You Were Here (feat. Khalid) - Lukas Graham

"Rozwód w kościele"

Pojęcie rozwodu w kościele katolickim nie istnieje. Jest to jednak powszechnie używana nazwa dla procesu stwierdzenia niważności sakramentu małżeństwa. Jako takie, małżeństwo jest bowiem uznawane za sakrament nierozerwalny. Można jednak stwierdzić jego nieważność, jeśli zaszła choć jedna z dopuszczanych prawem kanonicznych przesłanek.

Przesłankami do stwierdzenia nieważności sakramentu małżeństwa są między innymi: wystąpienie wad w czasie obrzędu, zawarcie małżeństwa z członkiem rodziny do 4 pokolenia w linii bocznej, podstęp, zatajenie problemów psychicznych lub innych poważnych chorób występujących u współmałżonka.

Ślub/YouTube @Początek wieczności
Ślub/YouTube @Początek wieczności
Ślub/YouTube @Początek wieczności

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Znany duchowny odpowiada na pytanie internautki. Chodzi o nieślubne dzieci

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Paragony grozy z wakacyjnych kurortach to nic, przy paragonach z wizyty u dentysty. Kwoty przyprawiają o niezły zawrót głowy

O tym się mówi: Siostra Faustyna zapowiedziała, jak skończy się świat. To pojawi się na niebie przed nadejściem apokalipsy