Jak podaje portal "Super Express", myśląc o rachunkach za prąd wielu z nas odczuwa przyspieszone bicie serca. Nie jest tajemnicą, że czeka nas ogromny skok cen energii, choć póki co nie wiadomo, jak będzie duży. Warto wiedzieć, jakie nawyki pozwolą nam nieco zaoszczędzić.

Jak oszczędzić na prądzie?

Każdy z nas ma świadomość, że czekają nas spore podwyżki rachunków za energię elektryczną. I choć na cenę energii i wysokość opłat stałych nie mamy wpływu, to możemy wpłynąć na zużycie prądu.

Okazuje się, że rocznie możemy sporo oszczędzić wprowadzając w życie nawyki dotyczące 2 urządzeń elektrycznych: żarówek i żelazka. Dzięki wprowadzeniu ich w życie możemy zyskać nawet 300 złotych w skali roku.

Jeśli wciąż w naszym domu znajdują się lapmy z tradycyjnymi żarówkami, czym prędzej warto je wymienić na te ledowe. Tradycyjne żarówki zużywają średnio 328,5 kWh, co może nas kosztować nawet 262,80 zł. W przypadku żarówek LED 43,8 kWh to koszt około 35,04 zł. Możemy więc zaoszczędzić nawet 227 zł.

Żarówka/YouTube @MOS Wojska
Żarówka/YouTube @MOS Wojska
Żarówka/YouTube @MOS Wojska

Jeśli używamy żelazka około 2 godzin każdego tygodnia, zużywamy 322,4 kWh przy żelazku o mocy 3100 W. Warto pomyślić o zmianie na żelazko o mniejszej mocy lub ograniczeniu prasowania.

Możmy również zaoszczędzić, jeśli nie będziemy pozostawiali urządzeń na czuwaniu, ani nie pozostawiali podłączonych do gniazdka ładowarek, jeśli akurat nie są do nich podłączone sprzęty. Gaśmy również światła w momencie, kiedy wychodzimy z pomieszczenia na dłużej niż 5 minut.

Energia eleketryczna/YouTube @Teoria Elektryki
Energia eleketryczna/YouTube @Teoria Elektryki
Energia eleketryczna/YouTube @Teoria Elektryki

Warto też pomyśleć o tym, żeby sprzęty w naszym domu miały jak najwyższą klasę oszczędzania energii. Wydatek na ich zakup może się nam szybko zwrócić.

A wy, jakie macie patenty na obniżenie rachunków za prąd?

To też może cię zainteresować: Antek Królikowski zabrał głos w sprawie syna. "Wierzę, że jak będzie starszy, zrozumie, że tata walczył o niego, jak mógł"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Oliwia Bieniuk zdobyła się na szczere wyznanie dotyczące swoich relacji z mamą. "Cały czas słyszę, że nie będę taka"

O tym się mówi: Zachowanie Karola Strasburgera wobec jednej z uczestniczek "Familiady" wywołało w sieci burzę. Głos zabrał sam zainteresowany