Jak podaje portal "Alteia", wielu rodziców, którzy z różnych powodów nie chcą przyjąć sakramentu małżeństwa, zastanawia się, czy mogą ochrzcić dziecko. Jak kwestię tę regulują obowiązujące w kościele regulacje? Jak wygląda to w praktyce?

Brak ślubu kościelnego rodziców a chrzest dziecka?

Z obowiązujących w kościele regulacji wynika, że do chrztu może przystąpić każde dziecko, którego rodzice lub opiekunowie, którzy są wierzący i zadeklarują, że będą je wychowywali w wierze. To oznacza, że kwestia statusu związku rodziców dziecka nie ma tu znaczenia, a jedynie to, czy będą wychowywali zgodnie z zasadami wiary.

Chrzest/Youtube @Karol Płonka
Chrzest/Youtube @Karol Płonka
Chrzest/Youtube @Karol Płonka

Oznacza to, że rodzice zobowiązani są do posyłania ochrzczonego dziecka na mszę świętą, lekcje religii, zapewnić, że przystąpi do sakramentu Eucharystii, a potem także do bierzmowania.

W związku z tym, dlaczego część księży odmawia ochrzczenia dziecka pary żyjącej w niesakramentalnym związku? Wielu duszpasterzy zwraca uwagę na swoje wątpliwości, czy para faktycznie wychowa dziecko w wierze, skoro sama nie decyduje się żyć z nauką kościoła i wstąpić w związek małżeński.

Duchowny próbuje zrozumieć, dlaczego rodzicom dziecka zależy na sakramencie chrztu, a nie zależy na przystąpieniu do sakramentu małżeństwa. Powodów takie postępowania może być wiele. Są pary, które nie biorą ślubu kościelnego, bo jedno z nich jest niewierzące lub występują inne przyczyny obiektywne.

Chrzest/YouTube @filmedful
Chrzest/YouTube @filmedful
Chrzest/YouTube @filmedful

Jeśli rodzice nie chcą przyjąć sakramentu małżeństwa, a mimo to chcą ochrzcić swoje dziecko, mogą zostać poproszeni o złożenie pisemnego oświadczenia, że będą wychowywali dziecko zgodnie z zasadami wiary katolickiej. Takie oświadczenie wymagane jest również od tych par, które chciałyby wziąć ślub, ale są ku temu przeszkody kanoniczne.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: To niepokojące wieści dla Polaków. Czy chmura radioaktywna może dotrzeć do Polski. W razie zagrożenia możemy mieć problem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Astrolodzy nie mają wątpliwości. Dla tych znaków zodiaku nadchodząca jesień nie będzie szczególnie łaskawa

O tym się mówi: Katarzyna Cichopek pojawiła się z nowym partnerem. Fani nie kryli zachwytu