Jak przypomina portal "Super Express", w ostatnim czasi wiele mówi się o zagrożeniu, jaki może stanowić jakiekolwiek zdarzenie w zaporoskiej elektrowni atomowej. Specjaliści z Ukraińskiego Instytutu Hydrometeorologicznego Państwowej Służby Ratunkowej Ukrainy oraz Narodowej Akademii Nauk Ukrainy przeprowadzili analizy i symulacje dotyczące rozprzestrzeniania się radioaktywnej chmury. Zagrożona byłaby spora część naszego kraju. O jakich regionach mowa?

Zagrożenie związane z działaniami na terenie zaporoskiej elektrowni atomowej

Sekretarz generalny NATO Jens Stontelberg ostrzega przed możliwymi skutkami wypadku lub incydentu nuklearnego, do jakiego może dojść na obszarze zaporoskiej elektrowni atomowej. Obiekt znajduje się obecnie w rękach rosyjskich. Specjaliści nie mają wątpliwości, że zagrożone są nie tylko tereny Ukrainy, ale i sąsiadujących z nią krajów.

Ukraińscy naukowy przeprowadzili symulację, z której wynika, jak wyglądałaby sytuacja po katastrofie w obiekcie znajdującym się na Zaporożu. Badacze zaznaczyli, że duże znaczenie w przemieszczaniu się radioaktywnej chmury, miałyby warunki pogodowe panujące w momencie zdarzenia. W swojej symulacji brali pod uwagę pogodę panującą w okresie 15-18 sierpnia.

Uwzględniając warunki meteorologiczne panujące w podanym okresie, wskazano, że radioaktywna chmura dotarłaby nad wschodnią część Białorusi, Polski oraz do krajów bałtyckich (Litwa, Łotwa i Estonia). Skażenie objęłoby niemal połowę Polski - od wschodu w kierunku centrum. W strefie zagrożenia znalazłaby się również Warszawa.

Komunikat Pańswowej Agencji Atomistyki

Z komunikatu Państwowej Agencji Atomistyki zamieszczonego w mediach społecznościowych, wynika, że na ten moment nie występuje zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkńców naszego kraju. Aparatura nie odnotowała wzrostu promieniowania.

Monitoring sytuacji radiacyjnej w Polsce dokonywany jest przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Wskazania aparatury pomiarowej nie wykazali przekroczenia dopuszczalnych norm.

Obawiacie się zagrożenia wynikającego z działań prowadzonych w pobliżu i na terenie zaporoskiej elektrowni atomowej?

To też może cię zainteresować: Wybranka Daniela Martyniuka zabrała głos w sprawie wesela. Padły mocne słowa

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Piotr Kraśko niewygodny dla telewizji. Czy ma jeszcze szansę na powrót na antenę

O tym się mówi: Znaczące wyróżnienie dla Danuty Wałęsy. Czym sobie zasłużyła pierwsza dama