Jak przypomina portal "Interia", choć do szczytu sezonu grzybowego jeszcze daleko, w polskich lasach można natknąć się na wiele jadalnych grzybów. Jakie okazy dominują teraz w lasach? Gdzie jest ich najwięcej? Sprawdźcie!

O tym warto pamiętać

W sierpniu w polskich lasach natknąć można się nie tylko na przepyszne kurki, ale także na borowiki i wiele innych gatunków jadalnych. Jeśli dopisze nam szczęście wyprawa do lasu może zakończyć się znalezieniem kilku okazów, choć sucha i upalna pogoda niespecjalnie sprzyja wysypowi grzybów.

W czasie grzybobrania należy trzymać się jednej prostej zasady, należy zbierać tylko te grzyby, które znamy. W polskich lasach niestety nie brakuje trujących grzybów, których zjedzenie może mieć dla nas tragiczne konsekwencje. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy zebrane przez nas grzyby są jadalne, możemy poprosić o ich weryfikację w stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Te grzyby znajdziesz w lasach w sierpniu

W trakcie sierpniowej wyprawy do lasu, natknąć możemy się między innymi na prawdziwki (borowiki szlachetne). Występują one od lipca aż do października. Jedną z ich cech charakterystycznych jest kapelusz, który przypomina zamsz o odcieniu jasnobrązowym lub szarobrązowym. Trzon grzyba ma odcień oliwkowo-żółty lub oliwkowo-brązowy.

Kanie, to jedne z bardziej lubianych grzybów, na które możemy natknąć się od czerwca do listopada. Choć są przepyszne, to powinni je zbierać tylko ci, którzy potrafią je rozpoznać. Można je bowiem pomylić z muchomorem sromotnikowym, który jest silnie trujący. Kanie charakteryzują się dużą blaszką pod kapeluszem i ruchomym pierścieniem na nóżce.

Kurka, to kolejny grzybi rarytas. Możemy je spotkać w lasach od czerwca do października. Latem skrywają się często pod mchem, jesienią należy szukać ich wśród zeschłych liści. Najbardziej charakterystyczną ich cechą, jest pofalowany kapelusz i przypominający lejek kształt.

Kurki/YouTube @Łukasz Łuczaj
Kurki/YouTube @Łukasz Łuczaj
Kurki/YouTube @Łukasz Łuczaj

Kozaki, pojawiają się w lasach od lipca do końca listopada. Kożlarze im starsze, tym bardziej poduszkowate mają kapelusze. Charakteryzują się one barwą od szarej, przez lekko orzechową do brązowej. Jego trzon ma lekko zielony odcień.

A wy, macie już w tym roku na swoim koncie grzybobranie? Jakie okazy udało się wam znaleźć?

To też może cię zainteresować: Żona Karola Strasburgera zdobyła się na szczere wyznanie dotyczące jej małżeństwa. Co na to prowadzący "Familiadę"

Zobacz, o czym jeszczepisaliśmy w ostatnich dniach: Lada dzień rusza wypłata czternastej emerytury. Kto może liczyć na dodatkowe świadczenie, a komu świadczenie nie przysługuje

O tym się mówi: Zaginęła 11-letnia dziewczynka. Policja prowadzi poszukiwania nastolatki