Jak przypomina portal "Super Express", już 25 sierpnia pierwsi seniorzy otrzymają dodatkową czternastą emeryturę. Przedstawiciele resortu pracy, rodziny i polityki społecznej przypominają, że nie ma konieczności składania wniosku, bo dodatek wypłacany jest automatycznie. Jednak nie wszyscy mogą spodziewać się wypłaty czternastki. Kto ją dostanie? Komu nie przysługuje?

Czternasta emerytura już niebawem trafi do seniorów

25 sierpnia pierwsi seniorzy otrzymają dodatkową czternastą emeryturę. Kolejne transze wypłacane będą 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Na pełną kwotę dodatku, wynoszącą w tym roku 1217,98 zł na rękę, mogą liczyć ci seniorzy, których podstawowe świadczenie nie przekracza 2900 zł brutto.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Przekroczenie przyjętego przez ustawodawcę progu dochodowego nie oznacza, że senior nie otrzyma czternastki. W jej przypadku obowiązuje bowiem zasada "złotówka za złotówkę", zgodnie z którą, czternastka będzie pomniejszona dokładnie o taką kwotę, o jaką comiesięczna emerytura przekracza kwotę 2900 zł.

Minister Marlena Maląg ostrzega

Szefowa resortu rodziny, pracy i polityki społęcznej Marlena Maląg przypomina, że aby dostać czternastą emeryturę, nie trzeba składać wniosku, bo świadczenie wypłacane jest automatycznie. Warto o tym pamiętać, bo oszuści starają się wykorzystać niewiedzę seniorów w zakresie czternastki, do pozyskania danych wrażliwych.

Marlena Maląg/YouTube @Kancelaria Premiera
Marlena Maląg/YouTube @Kancelaria Premiera
Marlena Maląg/YouTube @Kancelaria Premiera

Choć początkowo planowano, że świadczenie będzie miało charakter jednorazowy, już teraz pojawiają się sygnały, że może być ono wypłacone również w 2023 roku. Mówił o tym między innymi Artur Soboń, że rząd chciałby skorzystać z tej formy wsparcia dla seniorów również w przyszłym roku.

Myślicie, że czternastka trafi do seniorów również w przyszłym roku?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński przyłapany z tajemniczym pakunkiem. Czy dostarczył mu go sam premier Mateusz Morawiecki

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Julia Wróblewska prosi o pomoc. Chodzi o objawy tajemniczej choroby. Co teraz dopadło aktorkę

O tym się mówi: Trwają poszukiwania 23-letniego Bartłomieja. Wyszedł do pracy i ślad po nim zaginął. Policja prosi o pomoc