Jak podaje portal "Dziennik Zachodni", jako że PRL obejmował kilkadziesiąt lat, moda tego okresu nie jest jednorodna. Każda kolejna dekada przynosiła coś nowego, choć z racji ograniczonego dostępu, wielu Polaków chodziło po prostu w tym, co miało w swojej szafie. Co ciekawe, wiele elementów ubioru charakterystycznych dla okresu PRL-u wraca dziś do łask.

Modowy PRL

Wiele osób kojarzy czasy PRL-u, jako te, w których brakowało praktycznie wszystkiego. Trudno były zarówno produkty spożywcze, jak i choćby odzież czy obuwie. Polacy nie mogli sobie pozwolić na to, czego akurat potrzebowali, musząc się zadowolić tym, co akurat było dostępne - oczywiście trzeba było swoje odstać, mając nadzieję, że uda się cokolwiek dostać.

Jeśli ktoś dysponował materiałem, mógł skorzystać z usług krawcowych, co było w tamtych czasach dość popularnym rozwiązaniem. Część osób samodzielnie przerabiało ciuchy, a młodsze rodzeństwo nosiło ciuchy po starszym rodzeństwie. To sprawiło, że moda okresu PRL-u była wyjątkowo różnorodna.

Tak ubierali się Polacy w PRL

W latach 50. ubiegłego wieku charakterystyczni byli tzw. bikiniarze. Ich ubiór był ekstrawagancki. To właśnie wtedy zaczęto nosić kolorowe skarpetki, krawaty oraz krótkie spodenki. Kobiety stawiały na kolorowe bluzki i spódnice.

Przykładowe stroje lata 50. XX wieku/YouTube @Yoveetka
Przykładowe stroje lata 50. XX wieku/YouTube @Yoveetka
Przykładowe stroje lata 50. XX wieku/YouTube @Yoveetka

Dekadę później zaczęły pojawiać się mini-sukienki. Dominującym krojem w przypadku sukienek był kształ litery A. Rękawy, jeśli takie pojawiały się w sukienkach, miały długość 3/4. Kolejne dziesięciolecie przyniosło w modzie sporo szaleństwa.

Przykładowe stroje lata 60. i 70. XX wieku/YouTube @Yoveetka
Przykładowe stroje lata 60. i 70. XX wieku/YouTube @Yoveetka
Przykładowe stroje lata 60. i 70. XX wieku/YouTube @Yoveetka

Zaczęły pojawiać się błyszczące materiały, spodnie typu dzwony, kwieciste wzory. Kobiety mogły nosić spodnie, co wcześniej nie było szczególnie mile widziane. Na ulicach królował jeans, dotyczyło to zarówno dolnej, jak i górnej części odzieży. Kobiety w latach 80 nosiły szerokie bluzki i wąskie doły. Do tego hitem była trwała.

A wy, co myślicie o modzie PRL?

To też może cię zainteresować: Czworo dzieci porwanych przez nieznanego mężczyznę. Policja apeluje o pomoc. Sprawca ma długą brodę i bardzo charakterystyczny tatuaż

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: "Takiej Anny Muchy jeszcze nie widzieliście". Zdjęcie aktorki po metamorfozie podbija sieć

O tym się mówi: Ochroniarz księżnej Diany zabrał głos w sprawie konfliktu między księciem Williamem i Harrym. "Udzieliłaby Harry’emu rad"