Portal "Gazeta" postanowił przypomnieć o tym, jak wyglądały wakcje w latach 70. ubiegłego wieku, kiedy za strami polskiego rządu stał Edward Gierek. Czy i w jakim stopniu różniły się od wakacyjnego wypoczynku wcześniej i później? Sprawdźcie sami!

Wakacje dla pracowników

Fundusz Wczasów Pracowniczych został utworzony w Polsce w 1945 roku. Początkowo, na wczasy nie wysyłano całych rodzina, jeżdżono na nie osobno, ewentualnie rodzic z dzieckiem. Z podobną praktyką spotykaliśmy jeszcze w latach 60. ubiegłego wieku. Wtedy wysyłano na wczasy jedną osobę z rodziny (był to albo sam pracownik, albo matka z dzieckiem).

Za czasów rządów Edwarda Gierka sytuacja Polaków uległa pewnej poprawie. To właśnie wtedy wprowadzono pierwszą wolną sobotę (lipiec 1973 r.). Kolejne lata przyniosły więcej takich wolnych dni, choć pod koniec lat 70. ich liczba nie była zawrotna - wolnych sobót było zaledwie czternaście.

W latach 70. ubiegłego wieku wiele osób nie umiało korzystać z wolnego czasu i wypoczywać. Stąd też zdecydowano się wprowadzić postać kaowca, który miał w tym pomóc. Polacy wyjeżdżal do państwowych ośrodków wypoczynkowych, których stan w wielu przypadkach nie był szczególnie przyciągający i zachęcający do spędzania w nich czasu.

Wakacje w PRL-u/YouTube @Historia bez cenzury
Wakacje w PRL-u/YouTube @Historia bez cenzury
Wakacje w PRL-u/YouTube @Historia bez cenzury

Jak spędzano wczasy?

Oferowane pokoje nie były szczególnie atrakcyjne, podobnie jak oferowane wczasowiczom posiłki. Dlatego wielu Polaków decydowało się zamienić wypoczynek w takich ośrodkach na nocowanie pod namiotem. Ci, którzy posiadali samochód i mogli sobie pozwolić na zakup przyczepy N126 mogli liczyć na udogodnienia w postaci zlewozmywaka, otwieranych okien, a nawet instalacji elektrycznej.

Dzieci mogły korzystać z obozu, a pracownicy mogli liczyć na przydział działki, gdzie chętnie spędzali czas. Dla wielu osób ten sposób spędzania czasu jest nada jenym z atrakcyjniejszych. Za Gierka można było także wyjechać na wakacje do Bułgarii lub na Węgry.

A wy, macie jakieś wspomnienia z wakacyjnego wypoczynku w czasach PRL?

To też może cię zainteresować: Przepowiednia wróżki Aidy na obecny miesiąc powala na kolana. Zdaniem wróżbitki zaczął się bardzo intensywny czas dla świata. Za nami ważne zdarzenie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zamieszanie w Internecie przez ręcznik z Janem Pawłem II. Wśród użytkowników sieci rozkręciła się gorąca dyskusja. Wiele osób jest bardzo oburzonych

O tym się mówi: Najnowsze doniesienia o stanie zdrowia Lecha Wałęsy. Były prezydent w dalszym ciągu przebywa w szpitalu