Zaskakująca wypowiedź eksperta odnośnie świadczeń emerytalnych, które otrzymują seniorzy. Okazuje się, że tak zwane trzynastki i czternastki nie do końca zostały przemyślane. "Jest to nieuczciwe rozwiązanie” - o czym dokładnie mówi ekonomista? Koniecznie przeczytaj!

Od kiedy w życie weszły ustawy o możliwym zdobyciu 13 oraz 14 emerytury, w opinii publicznej wręcz zawrzało. Programy te mają całą rzeszę zwolenników, jak i przeciwników. Na temat owych świadczeń niejednokrotnie wypowiadali się także eksperci – i okazuje się, że owe systemy nie działają zbyt dobrze, gdyż są szkodliwe dla pewnej grupy osób.

Trzynastki i czternastki nie działają zgodnie z systemem emerytalnym

Jak mówi Antoni Kolek, ekspert Instytutu Emerytalnego, trzynasta emerytura z założenia należy się każdemu. Czternasta zaś zależy już od progu dochodowego. Oznacza to tyle, że jeżeli dana osoba przepracowała wiele lat to może nie załapać się na dodatkowe świadczenia, zaś ta, która nie pracowała bądź w niewielkim stopniu... ową czternastkę dostanie!

- Więc ta osoba jest "sama sobie winna", bo za długo pracowała, legalnie pracowała i nie ma prawa do 14stej emerytury. Dlatego taki system trzynastek i czternastek jest zaprzeczeniem tego zindywidualizowanego systemu emerytalnego i rozmontowaniem systemu zdefiniowanej składki - mówi ekspert.