Okres, gdy owoce na drzewach dojrzewają, jest czasem, gdy poza nami także inne stworzonka mają ochotę na nasze wiśnie, czereśnie, czy śliwki. O ile ptaki jesteśmy w stanie odstraszyć i zobaczyć tymczasowe efekty, nie przyglądamy się drzewom cały czas, aby monitorować działalność mrówek.

Inwazja mrówek na drzewkach owocowych jest prawdziwą udręką

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Carsekt Sp. z o.o. (@carsekt)

Są żarłoczne i nie cofną się przed niczym, dlatego też warto zaopatrzyć się w bezbarwną taśmę dwustronną. Nie będzie ona skuteczna wiecznie, ale pomoże radykalnie zredukować ich działalność.

Świeże owoce uprawiane na Twoim podwórku to letnia biesiada, a drzewa gwarantują przyjemny cień przed upałem. Nagminne jest istnienie szkodników owadzich na drzewach owocowych i mrówek.

Jednak mrówki drepczące po całym owocu są trochę niepokojące i mogą sprawić, że owoce będą mniej smakowite. Większość inwazji mrówek jest wykładnikiem innych problemów na drzewie, ale magnetyzuje je również dojrzewanie owoców.

Poza chemicznymi środkami, które mają wpływ na roślinki i nas samych, oraz glebę, możemy zastosować przeciwko mrówkom przeszkodę mechaniczną w postaci taśmy, która klei się z obu stron.

źródło: YouTube/ Vegetable garden Groch z kapustą

Wystarczy dokładnie i szczelnie okleić drzewo na wysokości około 20-30 cm, a próbujące przedostać się wyżej mrówki zostaną zatrzymane na taśmie, na której utkną przyklejone do jej powierzchni. Z pewnością nie będzie to ochrona na stałe, gdyż taka taśma szybko ulega zniszczeniu i należy ją wymienić, jednak nie musimy wówczas stosować oprysków.

O tym się mówi: 2022 rok czasem wielkich zmian. Co oznacza trzecia retrogradacja i dlaczego jest ważna

Zerknij: Stosuj te dwie proste zasady, a twoje pelargonie odwdzięczą się pięknym kwitnieniem