Jak przypomina portal "O2", zaczął się sezon ogórkowy i wielu z nas szykuje przetwory z tych warzyw. Chętnie sięgamy po internetowe rady i przepisy, które mają gwarantować, że przygotowane przez nas ogórki kiszone przetrwają zimę. Popularna w sieci Mama-Chemik, czyli Sylwia Panek ostrzega przed jedną z rad, na jakie możemy natknąć się w kontekście kiszenia ogórków. Może mieć dla nas przykre konsekwencje zdrowotne.

Kiszenie ogórków - tego nie należy robić!

W ostatnim czasie popularność zyskuje kiszenie ogórków w plastikowych butelkach. Dla części osób jest to sposób na oszczędzenie na kupnie szklanych słoików, inni robią to, aby dać plastikowym butelkom drugie życie. Niestety ten trend może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia.

Ogórki kiszone w plastiku/YouTube @Tomasz Borkowski
Ogórki kiszone w plastiku/YouTube @Tomasz Borkowski
Ogórki kiszone w plastiku/YouTube @Tomasz Borkowski

Mama-Chemik, czyli Sylwia Panek postanowiła opowiedzie, dlaczego nie warto wykorzystywać plastiku do kiszenia ogórków. Już nie raz Panek informowała o tym, że związki zawarte w plastikowych butelkach przenikają do znajdujących się wewnątrz produktów. Nie inaczej jest w przypadku ogórków kiszonych.

Choć Mama-Chemik przyznaje, że do ogórków kiszonych w butelkach PET przedostaje się stosunkowo niewiele toksycznych substancji, jak "antymon, ftalany oraz inne substancje endokrynnie czynne", to i tak lepiej unikać tego sposobu kiszenia. Z jakiego powodu nie powinno się tego robić?

Dzieje się tak głównie dlatego, że już w naszej diecie sporo jest tych substancji dostarczanych przez różne produkty przechowywane w plastiku i warto ograniczyć ich ilość, choćby przez kiszenie ogórków tradycyjnie w szkle.

Zdarzyło się wam skorzystać z kiszenia ogórków w plastiku?

To też może cię zainteresować: Już niebawem rachunki za prąd poszybują mocno do góry. Prezes URE nie pozostawił w tej kwestii najmniejszych złudzeń. Ile więcej zapłacimy

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Niebywałe sceny na jednym z polskich cmentarzy. Nikt się nie spodziewał takiego widoku

O tym się mówi: Anna Lewandowska mówi o trzecim dziecku. Takiej odpowiedzi chyba nikt się nie spodziewał