Ogórki to jedne z najbardziej niestabilnych warzyw w słoikach. Wystarczy popełnić mały błąd podczas procesu przygotowania, a na bank coś pójdzie nie po naszej myśli.

Czasami ogórki stają się mętne, a ich smak pogarsza się drastycznie. Może być wiele przyczyn, dla których niektóre słoiki z ogórkami eksplodują.

Dlaczego słoiki z ogórkami wybuchają i jak tego uniknąć?

Do takiego wypadku przeważnie prowadzi nieprawidłowe przyrządzenie głównego produktu lub nieprzestrzeganie zasad proporcji. Kluczową rolę odgrywa także prawidłowe przygotowanie słoików.

Aby słoiki trzymały się długo, nie wystarczy je prawidłowo zakręcić. Ważną rolę gra również odpowiednie przechowywanie żywności w słoikach. Przechowuj je w chłodnym, ciemnym miejscu. Do tego nadają się piwnice lub chłodnie. W czasie upałów wzrasta ryzyko eksplozji żywności w słoikach, dlatego należy monitorować temperaturę w pomieszczeniach.

Unikaj stosowania metalowych noży lub szpatułek do eliminowania pęcherzyków powietrza, lub podkładek z wełny stalowej do czyszczenia słoików.

Szok termiczny charakteryzuje się pęknięciem idącym wokoło podstawy dolnej części słoika, niekiedy rozciągającym się w górę. Aby uniknąć pęknięcia termicznego, unikaj gwałtownych zmian temperatury, takich jak wpychanie gorącego jedzenia do zimnego słoika, wkładanie chłodnego słoika do gorącej wody lub stawianie gorącego słoika na chłodnej, lub mokrej powierzchni. Pamiętaj też, że upuszczone uprzednio lub uderzone słoiki są bardziej podatne na pęknięcie.

Gdy użyjesz starych słoików, które mają więcej niż dziesięć lat, także możesz spodziewać się, że podczas kiszenia ogórków lub czegokolwiek innego mogą wybuchnąć.

O tym się mówi: Dowcipny duchowny tłumaczy, jak prawidłowo przykre tknąć. Media społecznościowe oszalały

Zerknij: Przestrzegając tych prostych zasad, przygotujesz rosół idealny. Będzie złocisty i aromatyczny