Pędraki to paskudnie prezentujące się szkodniki. Ostatnią rzeczą, którą chcesz zobaczyć, są larwy w twoich grządkach z truskawkami lub roślinach doniczkowych. Larwy w roślinach doniczkowych są w rzeczywistości larwami najróżniejszych gatunków chrząszczy.

Niszczą rośliny "od spodu". Są żarłoczne i pustoszą korzenie

Pędraki w doniczkach ogrodowych, nim wylęgną się późnym latem, odżywiają się materią roślinną, w tym korzeniami i łodygami ukochanych roślin. Kontrolowanie larw nie jest trudne, ale wymaga trochę wysiłku z Twojej strony.

Regulowanie obecności larw w pojemnikach

Najpewniejszym rozwiązaniem na wyplenienie pędraków z gruntu pod truskawkami lub z podłoża w doniczce jest pozbycie się zainfekowanej warstwy gleby, lub całkowita wymiana podłoża w przypadku rośliny doniczkowej.

Nie zaszkodzisz tym roślinie, o ile będziesz przy tym działać ostrożnie; w rzeczywistości Twoja roślina może skorzystać na przesadzeniu, przede wszystkim jeśli korzenie są stłoczone w zbyt ciasnej doniczce.

Załóż parę rękawiczek, a następnie rozłóż arkusz plastiku lub gazety na swoim miejscu pracy i ostrożnie wyjmij roślinę z doniczki. Jeśli roślina jest ukorzeniona, delikatnie uderz doniczkę nasadą dłoni. Jeśli doniczka jest łamliwa, poluzuj roślinę, przesuwając kielnią lub nożem stołowym po wewnętrznej stronie doniczki.

Gdy roślina wyjdzie bezpiecznie z doniczki, usuń mieszankę doniczkową spomiędzy korzeni. Upewnij się, że wszystkie rośliny doniczkowe zaatakowane przez larwy zostały usunięte. Zbierz gazetę lub plastik i wyrzuć je bezpiecznie do szczelnego pojemnika.

Nigdy nie kładź mieszanki doniczkowej zakażonej larwami w miejscu, w którym szkodniki mogą przejść do ogrodu. Starannie wyszoruj doniczkę, stosując roztwór dziewięciu części wody na jedną część domowego wybielacza.

Wybielacz wysterylizuje doniczkę i wyeliminuje wszystkie jaja, które jeszcze się nie wykluły. Dokładnie spłucz doniczkę, usuwając z jej powierzchni cały wybielacz, a zaraz potem pozostaw do wyschnięcia na powietrzu.

W przypadku roślinek uprawianych w gruncie, należy również ostrożnie wyjąć je z gruntu, oczyścić z niego korzenie, a następnie przesadzić w inne, przygotowane wcześniej miejsce, a skażoną grządkę oczyścić lub w miarę możliwości pozbyć się jej i dostarczyć warstwę świeżej.

O tym się mówi: Zarobki Zenona Martyniuka wyszły na jaw. Ta kwota wprawia w osłupienie

Zerknij: Donald Tusk opublikował zaskakujący film. O czym debatował z Jarosławem Kaczyńskim po 15 latach