Nornice to z pozoru niewinne gryzonie, które z wyglądu przypominają chomiki lub myszy polne. Niestety mogą wyrządzić ogromne szkody w ogrodach czy sadach. Podczas przekopywania tuneli bardzo często niszczą i podgryzają nasze rośliny.

Portal „Gazeta.pl” podaje kilka skutecznych i prostych sposobów na zapobiegniecie dalszej inwazji oraz pozbycie się nornic z naszej posesji.

Sposoby na odstraszenie gryzoni

Jeśli chodzi o samą profilaktykę, to w sklepach z artykułami ogrodniczymi można kupić specjalną siatkę do ochrony roślin.

Z kolei skutecznym rozwiązaniem na pozbycie się obecnych już nornic jest zasadzenie roślin, które odstraszają je zapachem. Są to między innymi czosnek, mięta, czarny bez, porzeczka i wilczomlecz.

Nornica / YouTube: SuperKubaz
Nornica / YouTube: SuperKubaz

Ewentualnie można zastąpić to gotowym już środkiem chemicznym na krety i nornice, który zawiera naturalne olejki eteryczne.

Gryzonie boją się także hałasu. Dobrą opcją jest więc zawieszenie czy zainstalowanie jakiegoś przedmiotu, np. aluminiowych puszek, które podczas wiatru się o siebie obijają.

Jeśli domowe metody nie zadziałają, warto sięgnąć po sklepowe środki, na przykład świece dymne, które wydzielają olej rycynowy czy też grudki karbidu.

Żadna z przedstawionych metod nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla zdrowia czy życia uciążliwych gryzoni.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnim czasie: Kamil Sipowicz ujawnia co Kora przeżyła w ośrodku w Jordanowie. Potwierdza to doniesienia o skandalicznym traktowaniu wychowanków przez zakonnice

Jak informował portal „życie.news”: IMGW zdradza, jakiej aury należy spodziewać się w najbliższych dniach. "Ten tydzień to pogodowy rollercoaster"

Ze świata znanych ludzi informowaliśmy o: Wkrótce ruszy kolejna edycja „Tańca z Gwiazdami”! Do publicznej wiadomości trafiło nazwisko pierwszego uczestnika nowej odsłony programu. Kto nim jest

Sprawdź również ten artykuł: Pierwsze przypadki małpiej ospy pojawiły się już w Polsce. Zarazić się jest bardzo łatwo. Czy można się samemu zdiagnozować