Bez względu na to, jak duży lub mały jest twój ogród, ślimaki są twoim największym wrogiem. Te nienasycone szkodniki mogą w ciągu jednego dnia spożywać kilka razy większą wagę niż masa ich ciała. To oznacza wiele szkód dla twoich roślin. Ślimaki mogą pojawiać się znikąd, zwłaszcza gdy pogoda jest łagodna i wilgotna.

50 lat temu większość ogrodników trzymała beczkę z solą, gotową do posypania nią ślimaków, gdy tylko się pojawiały. Rozsypywano sól wokół sadzonek i innych roślin w celu skutecznej ochrony, jednak sól negatywnie wpływa na stan gleby oraz same rośliny, które po takiej interwencji wysychają.

Wiele narzędzi do pozbycia się ślimaków z ogrodu dała nam Matka Natura

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez bbiecia (@bbiecia)

Wielu ogrodników wypróbowuje różne propozycje ustawiania barier między ich roślinami a nienasyconymi ślimakami. Rozsypują wokół roślin i grządek fusy po kawie mielonej, której ślimaki bardzo nie lubią, stawiają specjalne pułapki wypełnione piwem, do którego ślimaki lgną, uwielbiając wszystko, co poddane jest procesowi fermentacji.

Bywa także, że rozsypywane są również skorupki po ugotowanych jajkach, które są zbyt ostre dla ślimaków, by się po nich poruszać, jednak wystarczy maleńka luka, a ślimak bez problemu przejdzie barierę i zniszczy roślinki.

Są jednak naturalni wrogowie ślimaków w postaci ptaków, które widzą w tych szkodnikach prawdziwy rarytas, a poza ptakami jest jeszcze mnóstwo roślin, które odstraszają nieproszonych gości, przeważnie swym intensywnym zapachem.

Na czele listy roślin, które warto umieścić w sąsiedztwie naszych upraw, jest czosnek, którego intensywny zapach odstraszać ma ślimaki. Podobnie działa też szczypiorek lub cała gama ziół aromatycznych, jak tymianek, rozmaryn, natka pietruszki czy szałwia. Gdy do tego arsenału dołożymy jeszcze lawendę i miętę, ślimakom odechce się stołowania na naszych uprawach.

O tym się mówi: Bronisław Komorowski mówi o bardzo trudnej sytuacji. Wspomniał o córce. Co się stało

Zerknij: Krzysztof Krawczyk junior miał spięcie z „teściową”. Musiał się wyprowadzić od ukochanej. Jak sobie teraz radzi syn legendarnego piosenkarza