Rozwijając swoją katechezę o seniorach w czasie cotygodniowej audiencji generalnej, papież Franciszek przytacza osobę biblijnej postaci Hioba, który za własnym milczeniem doświadcza obecności Boga.

W autorskiej stałej katechezie o istocie i postawie starości w obliczu bożego słowa papież Franciszek oparł się na historii Hioba.

Przetrwanie w wierze

Zakomunikował wiernym zebranym na środowej audiencji generalnej na Placu św. Piotra, że ​​niezłomna wiara Hioba pośród ciężkiego cierpienia przywiodła go do pojęcia, iż ​​Bóg, który z reguły trzyma język za zębami w obliczu zła, jest pomimo tego w zagadkowy sposób obecny ze swym odkupieńczym współczuciem i miłością.

„Doświadczamy go jako obserwatora wiary, która nie aprobuje «karykatury» Boga, ale donośnie oponuje w obliczu zła, póki Bóg nie odpowie i nie objawi Swojego oblicza” – rzekł Papież.

„Objawia Hiobowi swoją chwałę, nie druzgocąc go, a jeszcze lepiej, z niezależną czułością”. W swoim utrapieniu, dodał Franciszek, Hiob odtrąca zawężone objaśnienia zła proponowane przez jego przyjaciół i wylewa cały swój intensywny ból i protest przed Bogiem.

Ufaj Bożej sprawiedliwości! Sam Ojciec „skarci przyjaciół Hioba, którzy zakładali, że wiedzą wszystko o Bogu i cierpieniu, a przybywszy pocieszyć Hioba, ostatecznie osądzili go za pomocą z góry przyjętych paradygmatów” – zauważył.

" Wszyscy znamy okoliczności, w których porządni ludzie znoszą katusze, które wydają się niezasłużone i nie do przecierpienia, a jednak podobnie jak Hiob, wciąż wierzą w Boże obiecanki" – napomknął. Poruszył temat rodziców dzieci z ciężkimi niepełnosprawnościami lub tych, którzy żyją z ciągłą chorobą, albo tych, którzy dopomagają członkowi swojej rodziny.

„W pewnych chwilach historii”, ciągnął, „akumulacja ucisków sprawia wrażenie, że ustanowiono im konwent grupowy. To akurat stało się w tych latach z pandemią Covid-19 i ma miejsce obecnie z wojną na Ukrainie”.

Wspomniał też o Andrzeju Boboli, jezuickim męczenniku zwracając się do Polaków o wytrwanie w ewangelicznych wartościach.

O tym się mówi: Już wiadomo, co planuje Rosja na Ukrainie. Ekspert podał możliwe scenariusze

Zerknij: Zatrzymano dwóch nastolatków, którzy zastraszali swojego rówieśnika. Ich czyny są poniżej wszelkiej krytyki. Sprawą zajęła się policja i sąd rodzinny