Dr Martin van Creveld, kiedyś z Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie, stanął na czele wielkich autorów opracowań dziejów i strategii wojskowej, wybitnie zaintrygowanym, jak ułożą się przyszłe losy wojny.

Ewentualne, alternatywne przebiegi i zakończenia wojny Rosji z Ukrainą. Zachód może sporo zyskać

  1. Rosja pokonuje Ukrainę. Wygrana oznaczałaby akceptację Ukrainy maksymalistycznych żądań Rosji, w tym przyjęcie aneksji Krymu przez Rosję oraz suwerenności Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej
  2. Rosja obwieszcza zwycięstwo i po części się wycofuje. Jeżeli Rosja nie może przymusić Ukrainy do wypełnienia jej maksymalistycznych żądań, lecz nie chce pertraktować i porozumienia, jest w stanie oznajmić, że zrealizowała cele „specjalnej operacji wojskowej” i odwołać wojska z powrotem na Białoruś, Rosję i na te rejony Ukrainy, jakie chce przyłączyć.
  3. Ukraina pokonuje Rosję. Wygrana Ukrainy oznaczałaby powrócenie do stanu sprzed 24 lutego oraz zatrzymanie dotychczasowej suwerenności. Nastręczałoby to albo konieczności złamania sił zbrojnych Rosji w terenie, lub ugody politycznej z Rosją, najmożliwiej w związku ze przekształceniem rządu w Moskwie, które z kolei wycofałaby swoją armię i unieważniła międzynarodowe sankcje.
  4. Ugoda negocjowana. Zrujnowanie ukraińskich miast przez Rosję, w zestawieniu ze spustoszeniem rosyjskiej armii przez Ukrainę i efektami sankcji międzynarodowych, może przyczynić się do wynegocjowania przez obie strony ugody. Zełenski nie wierzy już, że przynależność do NATO jest realne i dał do zrozumienia, że Ukraina jest skora do pójścia na ustępstwo w sprawie tego fundamentalnego rosyjskiego żądania.
  5. Wojna na wyczerpanie. Chociaż jest to dramatyczne, ta wojna nie musi się prędko zatrzymać, jeżeli zwaśnione kraje zechcą wciąż walczyć, jeśli nie o wygraną, to o ustrzeżenie się klęski. Front umiałby się unormować, rosyjska armia nie miałaby możliwości dalszego przemieszczania, a Ukraina nie mogłaby przegnać Rosjan. W miarę istnienia wojny zrujnowałyby się zarówno systemy gospodarcze Rosji, jak i Ukrainy, a miliony uciekinierów musiałoby pozostać w Europie.

O tym się mówi: Jeśli lubisz szparagi, daj szansę ich twardym końcówkom. Łykowate części szparagów są cenniejsze niż myślisz

Zerknij: Kasia Cichopek i Maciej Kurzajewski podjęli się wspólnej aktywności. Pokażą się razem przed całą Polską