Jak podaje portal "Deccoria", ogrodnicy coraz częściej i chętniej sięgają po ekologiczne sposoby walki ze szkodnikami i chorobami roślin. Każdy, kto nie chce wydawać ogromnych pieniędzy na drogie i mało przyjazne dla środowiska środki chemiczne, może sięgnąć po szare mydło. Jego działanie jest nieocenione w walce z chorobami grzybicznymi i wieloma ogrodowymi szkodnikami.

Szare mydło może zdziałać cuda

Najbardziej przydatnym w ogrodzie będzie szare mydło potasowe, które jest mieszaniną soli potasu z innymi składnikami. Nie ma tu żadnych sztucznych dodatków w postaci aromatów i barwników. Po szare mydło sięgali ogrodnicy już na początku XX wieku, którzy za jego pomocą zwalczali: szkodniki i choroby rośliny.

Decydując się na użycie szarego mydła, należy wykorzystywać je tylko w przypadkach, kiedy jest to niezbędne, a więc na roślinach dotkniętych chorobami lub szkodnikami. Nie należy robić oprysków z szarego mydła na świeżo posadzone rośliny, ani na kwiaty - te ostatnie są bardzo delikatne.

Szare mydło/YouTube @P.D. MILKO®
Szare mydło/YouTube @P.D. MILKO®
Szare mydło/YouTube @P.D. MILKO®

Przepis na oprysk z szarego mydła

Wykonanie preparatu na bazie szarego mydła jest bardzo proste. Wystarczy połączyć 10-30 gramów szarego potasowego mydła z 1 litrem wody. Aby mydło lepiej się rozpuściło w wodzie, można je wcześniej zetrzeć na tarce, a wodę lekko podgrzać.

Po rozpuszczeniu mydła, uzyskaną miksturę należy przelać do butelki z atomizerem. Preparatem spryskujemy tylko rośliny zaatakowane przez szkodniki (m.in. mszyce, przędziorki, wełnowcami). Ważne, by robić to poza okresem kwitnienia zaatakowanej rośliny.

Szare mydło, preparat/ YouTube @Jak fajnie mieć ogródek
Szare mydło, preparat/ YouTube @Jak fajnie mieć ogródek
Szare mydło, preparat/ YouTube @Jak fajnie mieć ogródek

A wy, jakie macie naturalne sposoby na walkę z ogrodowymi szkodnikami?

To też może cię zainteresować: Skandal na Eurowizji 2022 z udziałem Polski. Nasze jury miało dopuścić się manipulacji głosami. Skrytykowano też Idę Nowakowską za słowa o Ukrainie

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Danuta Martyniuk zachwyciła smukłą sylwetkę. Zdradziła tajemnicę nowego wyglądu

O tym się mówi: Informacje o możliwej chorobie Władimira Putina, znów obiegły światowe media. Leki, jakie ma przyjmować mają niepokojące skutki uboczne