Jak podaje portal "O2", letnia pogoda sprzyja spędzaniu czasu na świeżym powietrzu i aktywności na łonie natury. Niestety to, wiąże się z narażeniem na ukąszenia kleszczy, które przenoszą wiele niebezpiecznych patogenów. Aby uniknąć ich obecności w ogrodzie, warto postawić na rośliny, które odstraszają te pajęczaki. Dodatkową korzyścią z ich posadzenia, będzie mniejsza liczba komarów.

Co warto posadzić w ogrodzie, aby odstraszyć kleszcze?

Rozmaryn to zioło, po które chętnie sięgają kucharze przygotowujący potrawy śródziemnomorskie. Kuchania nie jest jednak jedynym miejscem, gdzie zioła te się sprawdzą. Okazuje się, że olejki eteryczne zawarte w rozmarynie skutecznie odstraszą kleszcze. Co ciekawe, za rozmarynem nie przepadają również ślimaki, dlatego warto posadzić go w swoim ogrodzie.

Rozmaryn/YouTube @Agnieszka Cegielska
Rozmaryn/YouTube @Agnieszka Cegielska
Rozmaryn/YouTube @Agnieszka Cegielska

Pozbyć się kleszczy z ogrodu pomoże również posadzenie w nim piołunu, a także ruty. Kolejną rośliną odstraszającą kleszcze, jest lawenda. Olejki eteryczne zawarte w tej ostatniej roślinie dobrze sprawdzą się także jako lek na bezsenność lub kiedy dokuczają nam problemy ze strony układu pokarmowego.

Warto też zadbać o to, aby w naszym ogrodzie nie zabrakło mięty. Jest ona świetnym dodatkiem do orzeźwiających napojów. Wykazuje również działanie antybakteryjne i antywirusowe. Pomoże nam również walczyć z kleszczami.

Mięta/YouTube @Marcin Pasierb
Mięta/YouTube @Marcin Pasierb
Mięta/YouTube @Marcin Pasierb

Jeśli chcemy uniknąć inwazji kleszczy i komarów w naszym ogrodzie, warto posadzić w nim wrotycz, której zapach je odstrasza. Podobnie zadziała posadzenie w ogrodzie aksamitka, której zapacu pajęczaki nie znoszą.

Aksamitki/YouTube @Ogród na co dzień
Aksamitki/YouTube @Ogród na co dzień
Aksamitki/YouTube @Ogród na co dzień

A wy, jak walczycie z kleszczami w swoim ogrodzie? Korzystacie z naturalnych metod, czy może sięgacie po środki chemiczne?

To też może cię zainteresować: Wizja Krzysztofa Glanca wywołuje ogromny niepokój. Jasnowidz zobaczył "płonące centrum Warszawy"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Premier Mateusz Morawiecki podjął bardzo ważną decyzję. Ukazało się odpowiednie rozporządzenie. O co chodzi

O tym się mówi: Rosja oskarża Ukrainę o używanie czarnej magii. Ruszyła medialna propaganda o żołnierzach czarnoksiężnikach