Każdy, kto ma ogród, mierzył się z problemem ślimaków, które zjadały warzywa. Aby poradzić sobie z nimi nie musicie sięgać po dostępne w sklepach pułapki, przynęty, czy środki chemiczne. Można poradzić sobie z nimi w zdecydowanie bardziej ekologiczny sposób.

Jak pozbyć się z ogrodu ślimaków?

Warto zadbać o to, aby w naszym ogrodzie pojawili się naturalni wrogowie ślimaków. Jeśli w naszym ogrodzie pojawią się większe osobniki żab, poradzenie sobie z problemem ślimaków będzie można w znaczny sposób ugraniczyć.

Żaby, choć zwykle żywią się owadami latającymi, to nie pogardzą również ślimakami. Jedna żaba może zjeść 5 ślimaków dziennie. Jeśli wpuścisz do ogrodu 3 żaby, bardzo szybko oczyszczą teren z ślimaków i przez cały sezon utrzymają ogród w czystości od szkodliwych owadów i pasożytów.

Ślimaki/YouTube @Bartosz Kobyła AKWARYSTYKA
Ślimaki/YouTube @Bartosz Kobyła AKWARYSTYKA
Ślimaki/YouTube @Bartosz Kobyła AKWARYSTYKA

Równie pożyteczną są w tym zakresie jeże. Wbre obiegowej opinii, zwierzęta te są mięsożerne, a w ich jadłospisie znajdują się również ślimaki. Nie żywią się owocami, więc możemy być spokojni o nasze zbiory.

Wyjątkowa mieszanka

Skuteczne w walce ze ślimakami, może być również rozsypanie wokół roślin stanowiących ich przysmak, piasek zmieszany z popiołem, żwirem lub trocinami. Można także wykorzystać pokruszone skorupki jajek, których dodatkową zaletą jest to, że rozkładając się, dodatkowo odżywią glebę.

Równie skuteczne mogą się okazać fusy po kawie rozsypane wokół roślin. Ślimaki nie przepadają za jej intensywnym aromatem. Podobnie zadziała cynamon. Można także sięgnąć po sodę oczyszczoną, którą należy rozsypać wokół roślin, stanowiących przysmak ślimaków.

Ślimaki/YouTube @Zielone Pogotowie
Ślimaki/YouTube @Zielone Pogotowie
Ślimaki/YouTube @Zielone Pogotowie

A wy, jakie macie skuteczne patenty na pozbycie się z ogrodu ślimaków?

To też może cię zainteresować: Najnowsze nagranie Władimira Putina wywołało wiele emocji. Wiele osób nie ma wątpliwości. Wszystko widać jak na dłoni. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Adriana Kalska i Mikołaj Roznerski w romantycznym pocałunku. Tego właśnie brakowało fanom

O tym się mówi: Strona Ukraińska zebrała dowody. Pokazano zdjęcia rosyjskich żołnierzy podejrzanych o przestępstwa w Buczy