Jak podaje portal "Super Express", nie jest tajemnicą, że seniorzy w Polsce nie mają szczególnie wysokich świadczeń. Jak emerytury polskich seniorów wyglądają na tle innych państ? W którym państwie seniorzy otrzymują najwyższe świadczenia?

Najwyższe emerytury na świecie

Analitycy z "Picodi" przanalizowali wysokość świadczeń w 44. krajach świata. Brali pod uwagę tylko świadczenia wypłacane przez państwowy system emerytalny, a dokładnie ich wartość netto. Aby ułatwić porównanie, wysokość wszystkich świadczeń podano w euro.

Senior/YouTube @Radjo Maryja
Senior/YouTube @Radjo Maryja
Seniorzy/YouTube @Radjo Maryja

I tak, czołowe miejsce w rankingu zajęła Norwegia, gdzie przeciętne świadczenie wypłacane emerytom wynosi 1797 euro. Na drugim miejscu uplasowała się Szwajcaria z emeryturą w wysokości 1704 euro, a na trzecim Stany Zjednoczone, gdzie świadczenie wynosi 1482 euro.

Nasz kraj znalazł się w pierwszej połowie rankingu. Wyprzedziły nas jednak takie kraje jak: Estonia (542 euro) i Słowacja (513 euro). Polscy seniorzy mogą liczyć na emeryturę w wysokości 499 euro.

Za Polską w rankingu uplasowały się między innymi Chiny, gdzie emerytury wypłacane seniorom to 407 euro. Na 39. miejscu znalazła sie rosyjska emerytura wynosząca 174 euro. Ostatnie miejsce w rankingu zajmuje Ukraina, gdzie seniorzy otrzymują świadczenie w kwocie 110 euro.

Euro/YouTube @TVP3 Rzeszów
Euro/YouTube @TVP3 Rzeszów
Euro/YouTube @TVP3Rzeszów

Ważne, aby pamiętać, że przedstawiony ranking nie uwzględnia przeliczenia siły nabywczej i różnicy w cenach. Może się więc okazać, że wyższe świadczenie, nie oznacza, że senior może pozwolić sobie na więcej niż ten emeryt, który w rankingu znajduje się niżej.

Zaskoczyły was wyniki rankingu?

To też może cię zainteresować: Komunikat o rozpoczęciu konfliktu militarnego w publicznej telewizji wywołał falę obaw. Przestraszeni widzowie dzwonili do służb. Stacja zabrała głos

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Obrońcy Ukrainy pilnie potrzebują wsparcia. Trwa walka z czasem i wielka zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla żołnierzy

O tym się mówi: Alan Andersz zdobył się na szczere wyznanie dotyczące swojej relacji z Antkiem Królikowskim. "To on z tym musi żyć, a nie ja". O co chodzi