Jeśli zauważymy na naszej róży czerwone lub białe plamy, powinniśmy mieć świadomość, że to objaw niebezpiecznych chorób. Czerwone plamy to niebezpieczna rdza, a białe to oznaka mączniaka prawdziwego. Oba bardzo szkodzą roślinie.

Chore krzewy można bardzo łatwo rozpoznać. Roślina zaczyna więdnąć, liście usychają i zwijają się, a wierzchołki pędów stają się „nagie”.

Jest to tym bardziej niebezpieczne, że choroba grzybicza szybko rozprzestrzenia się na wszystkie rośliny, dlatego należy nie tylko błyskawicznie zareagować, ale także użyć środków pozwalających skutecznie uporać się z problemem.

Porady, jak leczyć róże z chorób grzybicznych

Warto bacznie przyglądać się naszym krzewom różanym, bo dzięki temu, będziemy w stanie wykryć pierwsze symptomy choroby w miarę wcześnie. Musimy działać zarówno, gdy nasza róża cierpieć będzie na rdzę i mączniaka prawdziwego.

Do leczenia możemy zastosować zarówno środki chemiczne dostępne w sklepach, jak i skorzystać z naparów, możliwych do przygotowania samodzielnie.

W celu zapobiegania chorobom wybiera się odmiany odporne na infekcje grzybicze i obserwuje się praktyki rolnicze w zakresie uprawy róż.

Róże/YouTube @RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu
Róże/YouTube @RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu
Róże/YouTube @RozeOgrodowe.pl - najlepsze róże do Twojego ogrodu

Aby chronić róże przed rdzą i mączniakiem, możemy zastosować przygotowaną w domu miksturę.

Potrzebne są do tego następujące składniki:

1 łyżka sody;
1 łyżeczka płynu do mycia naczyń;
1 łyżka oleju roślinnego;
1 tabletka aspiryny;
1 litr wody.

Składniki miesza się i uzyskanym w ten sposób roztworem spryskuje się róże co 7 dni.

A wy, jakie sposoby stosujecie, by chronić swoje krzewy różane?

ZOBACZ, O CZYM JESZCZE PISALIŚMY W OSTATNICH DNIACH NA PORTALU „ZYCIE.NEWS”: Zenek Martyniuk zdradził prawdę na temat swojego małżeństwa z Danutą Martyniuk. "W żadnym związku nie ma tylko dobrych chwil, pojawiają się problemy"

JAK INFORMOWAŁ PORTAL „ZYCIE.NEWS”: Barbara Kurdej-Szatan opowiedziała o trudnych chwilach, jakie przeżywa jej rodzina. Aktorka zdradza: "Rafał nie chciał pokazać dzieciom, że się boi"

Z ŻYCIA ZNANYCH LUDZI INFORMOWALIŚMY NA PORTALU „ZYCIE.NEWS O: Brytyjczycy drżą z obawy o swoją królową. Elżbieta II znajduje się pod stałą obserwacją lekarzy. Z jakiego powodu. Nie jest dobrze