Kaplica Zmartwychwstania Ruskiego została założona przez byłą więźniarkę Swietłanę Frolową w rejonie Niżnego Nowogrodu. Kobieta wierzy, że Putin jest ponownym wcieleniem zarówno św. Pawła Apostoła, jak i Włodzimierza Wielkiego, pierwotnego chrześcijańskiego władcy Rusi Kijowskiej.

Władimir Putin doczekał się sekty? Jaka jest historia kultu Putina

„Teraz Władimir Władimirowicz na nowo ochrzci nasz pogański kraj!” Matka Fotina, jak sama siebie określa Frolova, zadeklarowała na stronie internetowej grupy.

Ani Putin, ani Rosyjska Cerkiew Prawosławna do tej pory nie zabrali głosu w tej sprawie.

Jednak sekretarz prasowy Putina, Dmitrij Pieskow, nadmienił o sekcie w przeszłości, opowiadając, że „oszałamiające” jest to, że „tak wysoko traktują jego [Putina] pracę”, ale uprzedzając, że jest ona przeciwstawna do dziesiątego przykazania, aby nie czcić „fałszywych bożków”.

Sekta ponoć składa się jedynie z kobiet, które spotykają się w niedużym trzypiętrowym ceglanym budynku w Bolszaja Jelnia, niewielkim miasteczku nad Wołgą.

Frolova i jej zwolenniczki były najbardziej radykalną egzemplifikacją kultu jednostki wzrastającego wokół Putina przed wyborami prezydenckimi w 2012 roku.

„Kocham Putina jako naszego nr 1, naszego dowódcę, kapitana naszego wielkiego statku i jest godny naszej miłości”, stwierdziła Frolova, która deklamuje, że „odrodziła się” jako Matka Fotinya po odbyciu 21-miesięcznej kary.

O tym się mówi: Arcybiskup Światosław Szewczuk szczerze o polskiej pomocy humanitarnej. Powiedział także o Rosji

Zerknij tutaj: Sojusznik Putina schwytany przez ukraińskie służby. Miał na sobie mundur żołnierza