Jak przypomina portal "Interia", biała kiełbasa kojarzy się wielu z nas z obchodami świąt wielkanocnych. Wielu Polaków nie wyobraża sobie bez nie żurku i barszczu białego. Nie są to oczywiście jedyne sposoby, w jakie można ją podać. Niezależnie od tego, jak i z czym ją podamy, warto wiedzieć, jak wybrać najlepszą białą kiełbasę? Na co należy zwrócić uwagę?

To warto wiedzieć o białej kiełbasie

Dominującym składnikiem białej kiełbasy jest wieprzowina. Do jej produkcji wykorzystuje się przede wszystkim łopatkę, podgardle i boczek. Niektórzy poza wieprzowiną, dodają również mięso wołowe.

Ważne jest, aby znalazły się w niej odpowiednie przyprawy, takie jak: majeranek, czosnek i czarny pieprz, a czasem również cząber. W dobrej jakości białej kiełbasie, jedynym dopuszczalnym konserwantem jest po prostu sól.

Biała kiełbasa/YouTube @Swojskie jedzonko
Biała kiełbasa/YouTube @Swojskie jedzonko
Biała kiełbasa/YouTube @Swojskie jedzonko

Jaką białą kiełbasę kupić?

Aby mieć pewność, że kupujemy dobrej jakości białą kiełbasę, nie wybierajmy produktów najtańszych. Jeśli mamy możliwość kupienia paczkowanej białej kiełbasy, skorzystajmy z niej - dzięki temu będziemy mieli okazję dokładnie zapoznać się ze składem produktu. Im krótszy tym lepiej.

O przeczytanie składu białej kiełbasy, kupowanej luzem, możemy poprsić sprzedawcę. Nie warto kupować produktu, w którego składzie znajduje się MOM (mięso oddzielane mechanicznie), stabilizatory, białko sojowe, regulatory kwasowości, konserwanty i wzmaczniacze smaku.

Dobra biała kiełbasa będzie miała w składzie co najmniej 90 procent mięsa. Jej cechą charakterystyczną będzie również dość krótki termin przydatności do spożycia.

Biała kiełbasa/YouTube @Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA
Biała kiełbasa/YouTube @Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA
Biała kiełbasa/YouTube @Tomasz Strzelczyk ODDASZFARTUCHA

Dwa rodzaje białej kiełbasy

W sklepach dostępna jest biała kiełbasa surowa, a także biała kiełbasa parzona. Ta pierwsza powinna mieć lekko brązowy kolor. Im bardziej jej barwa zbliżona będzie do białej, z tym większą zawartością tłuszczu mamy do czynienia. Odcienie różu mogą świadczyć o tym, że przy wytwarzaniu produktu użyto dużą ilość soli peklującej.

Biała kiełbasa parzona, to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą maksymalnie skrócić czas przyrządzania posiłku. Kupując ją, warto wybierać tą o szarym odcieniu. Warto, aby nie była ani zbyt twarda, ani zbyt miękka. Jeśli po naciśnięciu wgłębienie w kiełbasie pozostanie na dłużej, możemy być pewni, że produkt zawiera dużą ilość wody.

A wy, jakie potrawy z białą kiełbasą lubicie najbardziej?

To też może cię zainteresować: Pierwsze karmienie kapusty po posadzeniu w otwartym terenie. Jaki nawóz najlepiej zastosować

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Aktorka Bożena Dykiel wytrącona z równowagi przez fotoreporterów. Fala krytyki nie ma końca. Co się stało

O tym się mówi: Arcybiskup Światosław Szewczuk szczerze o polskiej pomocy humanitarnej. Powiedział także o Rosji