Jak podaje portal "Super Express", opublikowano wyniki sondażu poparcia dla partii politycznych obecnych na polskiej scenie politycznej. Pierwsze miejsce zajęła partia Jarosława Kaczyńskiego. Z jakim wynikiem?

Kto znalazłby się w Sejmie?

Od czasu do czasu w mediach pojawiają się doniesienia o planach na wcześniejsze wybory. Te planowe, mają się odbyć jesienią 2023 roku. Niezależnie od terminu wyborów, co jakiś czas publikowane są najnowsze sondaże pokazujące, na jakie poparcie mogą liczyć poszczególne partie polityczne. Najnowszy sondaż przygotowano na zlecenie "Polityki". Jakie są jego wyniki?

Gdyby wybory parlamentarne odbyły się teraz, największe poparcie otrzymałaby partia Jarosława Kaczyńskiego. Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na 31 proc. poparcia. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, na którą swój głos oddałoby 22 proc. Polaków. Podium zamyka ruch Szymona Hołowni "Polska 2050", który może liczyć na 14 proc. głosów.

Jarosław Kaczyński/YouTube @Polskie Radio 24
Jarosław Kaczyński/YouTube @Polskie Radio 24
Jarosław Kaczyński/YouTube @Polskie Radio 24

Z sondażu wynika, że do Sejmu dostałyby się jeszcze Konfederacja (6 proc. poparcia) i Lewica (5 proc. głosów). W Sejmie zabrakło by miejsca dla PSL pod przywódcem Władysława Kosiniaka-Kamysza (2 proc. poparcia), a także Kukiz'15 i Porozumienia Jarosława Gowina (obie odnotowały poparcie na poziomie 1 proc.).

Warto odnotować, że aż 19 proc. badanych wskazło, że na ten moment nie jest w stanie wskazać, na kogo oddałoby swój głos.

Deklaracje udziału w wyborach

Z badania wynika, że swój udział w wyborach, gdyby te odbyły się w tę niedzielę, deklaruje 55 proc. osób biorących udział w badanych. 21 proc. wskazuje, że "raczej" wzięłoby w nich udział.

Urna wyborcza/YouTube @śmiechawa TV

Na wybory nie poszłoby 11 proc. ankietowanych, którzy wskazali odpowiedź "zdecydowanie nie". 8 proc. badanych wskazało, że raczej nie wybrałoby się na głosowanie, a 5 proc. wskazało, że jeszcze "nie wie".

Zaskoczyły was wyniki sondażu?

To też może cię zainteresować: Jarosław Kaczyński przerywa milczenie w sprawie konfliktu na Ukrainie. Ustalenia komisji Macierewicza "udzielają odpowiedzi na kluczowe pytania"

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Zaczął się sezon żerowania kleszczy. Jakie rośliny skutecznie je odstraszą

O tym się mówi: Władimir Putin idzie w ślady Józefa Stalina. Czy próbuje użyć głodu