Jak podaje portal "O2", nad Wielką Brytanią dostrzeżono niezwykły samolot. Jego wartość szacowana jest aż na 850 mln złotych! Co ciekawe został on zaprojektowany z myślą o wojnie atmowej. To właśnie temu zawdzięcza nazwę "doomsday plane", która oznacza "samolot dnia zagłady". Co ten wyjątkowy samolot robił nad Europą?

"Doomsday plane" nad Wielką Brytanią

Boeing E-4, określany jako "doomsday plane", został zaprojektowany z myślą o konflikcie atomowym. Ma on stanowić powietrzne stanowisko dowodzenia. Baza tych samolotów jest utrzymywana w Stanach Zjednoczonych od czasów zimnej wojny, a co najmniej jeden z nich gotowy jest do startu przez całą dobę niezależnie od dnia tygodnia.

Samoloty te mogą pozostawać w powietrzu nawet przez kilka dni. Co ciekawe, nie ma być dla niego groźny również impuls elektromagnetyczny będący skutkiem wybuchu jądrowego. Na jego pokładzie ma się znaleźć miejsce dla starszego personelu wojskowego oraz sekretarza obrony. Z tego względu maszyna ma być określana również jako "latający pentagon".

Czujni internauci

Samolot "doomsday plane" dostrzegli czujni internauci. Maszyna została uchwycona przez radary, a jej lot przez cały czas można było śledzić w aplikacji Flight Radar 24. Samolot ten ma stanowić wsparcie dla prezydenta USA na wypadek użycia broni atomowej, czym straszy Władimir Putin.

Choć istnienie tych samolotów nie jest tajemnicą, to nie mówi się o nich specjalnie dużo. Wiadomo jednak, że mają one trzy pokłady. Mają możliwość tankowania w powietrzu, co pozwala im spędzić w podróży nawet kilka dni. "Mirror" relacjonuje, że okna samolotu "doomsday" zaprojektowane są i wykonane w taki sposób, by przetrwać atak.

Do tego maszyna ma być wyposażona w osłony termiczne oraz jądrowe. Na jego pokładzie znalazło się miejsce między innymi dla sali konerencyjnej, sześciu łazienek, czy sali odpraw.

Co o tym sądzicie?

To też może cię zainteresować: Rozbawiony Wołodymyr Zełenski odpowiada na pytania dziennikarki. Rozbroił wszystkich. O co chodzi

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Prezydent Andrzej Duda ma powody do zadowolenia. Najnowszy sondaż przyznaje mu pierwsze miejsce

O tym się mówi: Spór między Armenią i Azerbejdżanem rozgorzał na nowo. Media informują o ofensywie wojskowej w Górskim Karabachu