Jak przypomina portal "O2", w ostatni weekend marca przesuniemy wskazówki z godziny 2 na 3. Nastąpi to dokładnie w nocy z 26 na 27 marca. Niestety zmiana czasu ma swoje przykre konsekwencje, które będzie odczuwało bardzo wielu z nas. O co dokładnie chodzi?

Zmiana czasu na letni

Do zmiany czasu dochodzi dwa razy w roku. Choć dzięki przesunięciu wskazówek z godziny 2 na 3 zyskujemy dłuższy dzień, to niestety musimy się liczyć również z pewnymi niedogodnościami. Z badań przeprowadzonych przez niemieckich badaczy wynika, że zmiana czasu ma na nas niekorzystny wpływ. Szczególnie dotkliwie mają to odczuwać kobiety.

Zmiana czasu/YouTube @Zdrowie i Życie
Zmiana czasu/YouTube @Zdrowie i Życie
Zmiana czasu/YouTube @Zdrowie i Życie

Aż 2/3 biorących udział w badaniach wskazało, że zmiana czasu sprawia, że pogarsza się ich samopoczucie. Zmianie ulega rytm dnia, co wywoływać może rozdrożnienie, zaburzenia snu, bólów głowy i przeciągającego się zmęczenia. Co ciekawe, częściej na podobne niedogodności skarżą się kobiety - wskazało na nie niemal 67 procent pań biorących udział w badaniu i 42 procent mężczyzn.

Okiem lekarza

Portal "ABC Zdrowie" wskazuje, że zbliżająca się zmiana czasu na letni może szczególnie dotknąć również osoby cierpiące na long Covid. Badania potwierdzając, że wiele osób po przechorowaniu Covid-19 boryka się z problemami ze snem. Niestety zmiana czasu może tylko i wyłącznie pogłębić występowanie tych problemów.

"Zmiana czasu prowadzi do rozregulowania rytmu ważnego dla funkcjonowania organizmu" - mówi dr Beata Poprawa. Dodaje, że lekarze nie widzą uzasadnienia dla tego, aby w dalszym ciągu utrzymywać podział na czas letni i zimowy.

Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał
Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał
Pacjent, lekarz/YouTube @Doktor Michał

A jak na was wpływa zmiana czasu?

To też może cię zainteresować: Marta Wiśniewska opowiedziała o swoich problemach ze zdrowiem. Przez co przechodzi była żona wokalisty „Ich Troje”

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Ruszył kolejny sezon "Sanatorium miłości". Marta Manowska zareagowała od razu. "Nasz regulamin nie przewiduje takich szaleństw"

O tym się mówi: Porażające słowa rosyjskiego opozycjonisty o Władimirze Putinie. "Jest w stanie wcisnąć przycisk nuklearny"