Mogą je pozostawić lub przyprawy barwiące warzywa, np. buraki, tłuszcz, który opadł na tkaninę. Normalne pranie zwykle nie pomaga. A w niektórych przypadkach inne rzeczy w bębnie pralki również mogą się zabrudzić.

Aby pozbyć się zanieczyszczeń, należy je najpierw "naruszyć". Jeśli chemia gospodarcza nie jest pod ręką, można użyć improwizowanych środków.

Alkohol
Pomoże usunąć ślady przypraw. Ręcznik delikatnie moczy się w zimnej wodzie, wykręca, po czym brud traktuje się alkoholem. Najlepiej nakładać go z butelki z rozpylaczem. Następnie na zanieczyszczenie nakładany jest płynny detergent przed umieszczeniem ścierki lub ręcznika w pralce. Prać w temperaturze nieprzekraczającej 30°C.

Sól
Z jej pomocą łatwo usuniesz plamy nie tylko z wina, ale także z zieleniny. Rozpuść trzy łyżki soli w szklance letniej wody i zalej plamy roztworem. Po kilku godzinach ręcznik można prać. Odpowiednia jest temperatura 30°C.

Nadtlenek wodoru
Zaschnięte plamy z mięsa można usunąć, umieszczając ręcznik na noc w misce i wlewając roztwór soli fizjologicznej (20 g soli na litr wody). Następnie ręcznik jest prany jak zwykle. Białe ręczniki można przed praniem potraktować nadtlenkiem wodoru, aby rozjaśnić plamy.

Ocet
Wspomaga usuwanie plam po zabarwieniu od warzyw. Musisz wymieszać pół szklanki 9% octu i pół szklanki wody i zalać nią zanieczyszczenia. Pozostaw do namoczenia na dwie godziny, a następnie włóż do pralki.

Zmywacz do paznokci
Z tłustymi śladami możesz sobie poradzić za pomocą odplamiacza lub zmywacza do paznokci. Ostatnia rzecz do wytarcia brudu, po której ręcznik można bezpiecznie wyprać.

Glicerol
Dzięki niemu niektóre gospodynie domowe usuwają plamy po czekoladzie. Nasączyć brud (niektórzy wolą wstępnie podgrzać glicerynę), pozostawić na 30 minut, a następnie upierz tekstylia jak zwykle.

Nie tylko produkty spożywcze pozostawiają ślady na tkaninie. W przypadku różnych plam, nawet tych najbardziej uporczywych, istnieją sposoby na ich usunięcie.

O tym się mówi: Smutne wieści płyną od muzyków zespołu "Ich Troje". Odeszła bardzo ważna osoba dla jednego z nich

Zerknij tutaj: Nowe fakty w sprawie Aleksandry i Oliwii z Częstochowy. Badania DNA zdradziły ponuro prawdę

Nie przegap: Gwiazdy, które wzięły udział w koncercie "Solidarni z Ukrainą" pokłóciły się. Edyta Górniak straszy Steczkowską sądem