Jak informuje portal "Wirtualna Polska", w reakcji na rosyjską agresję na Ukrainę w trybie natychmiastowym zdecydowano się w naszym kraju na zwołanie Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Obronnych. Informacja o tym pojawiła się o godzinie 5 rano, przekazał ją rzecznik rządu Piotr Müller.

Spełnia się najczarniejszy scenariusz

Na naszych oczach realizuje się najczarniejszy ze scenariuszy, polegający na wejściu wojsk rosyjskich na teren Ukrainy. W związku z tym zdecydowano się w trybie pilnym zwołać posiedzenie Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Obronnych. Na spotkaniu pojawił się między innymi premier Mateusz Morawiecki, wicepremier do spraw bezpieczeństwa Jarosław Kaczyński.

"Widzimy w tej chwili, że mamy do czynienia z bezpośrednim atakiem" - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Zdaniem rzecznika najważniejsze w tej sytuacji jest podjęcie jak najszybszych działań, polegających na nałożeniu na Rosję dotkliwych sankcji, które pokażą, że nie ma zgody państw Zachodu na wojnę.

Komitek ds Bezpieczeństwa narodowego polecił stałemu przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego.

O godzinie 8 rano rozpoczęła się również narada w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego, na którym obecny będzie prezydent Andrzej Duda, członkowie rządu, a także dowódcy sił zbrojnych.

Napięta sytuacja w Rosji

Z doniesień między innymi dziennikarzy "Wirtualnej Polski" wynika, że wystrzały słychać nie tylko w obwodach donieckim i ługańskim, ale także w pozostałych miejscowościach na terenie kraju. Słychać je było między innymi w Kijowie, Charkowie i Odessie. W przypadku Kijowa, strzały najprawdopodobniej słychać w rejonie lotniska.

Przypomnijmy, w czwartek nad ranem Władimir Putin wydał rozkaz przeprowadzenia operacji militarnej na obszarze Donbasu. Taką informację około godziny 4 czasu polskiego przekazała agencja Reutersa.

Nałożenie sankcji zapowiedziały już zarówno Stany Zjednoczone, a także Unia Europejska. "Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i destrukcję, który ten atak przyniesie" - napisał na Twitterze prezydent Stanów Zjednoczonych.

O dalszym rozwoju sytuacji, będziemy was informować.

To też może cię zainteresować: Sprawa zaginionych Aleksandry i Oliwii z Częstochowy. Użytkownicy działek nie kryją poruszenia ich losem

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Martyna Wojciechowska obawia się o swoją córkę. Chodzi o plany Przemka Kossakowskiego

O tym się mówi: Pilna wiadomość dla milionów Polaków. Zmianie uległa lista refundowanych leków. 95 produktów z niej zniknęło