Myślisz, że nasza zima jest ostra i ciężka? Spróbuj odwiedzić Jakuck – rosyjskie miasto, w którym „trochę ciężkie” oznacza minus 50 stopni, a szybki bieg do sklepu na rogu może się skończyć odmrożeniem.

Najmroźniejsze miasto na świecie?

Przy minus 5 stopniach Celsjusza zimno jest dość orzeźwiające, a lekka czapka i szalik są wystarczające, by ochronić się przed zimnem. W temperaturze minus 20 stopni wilgoć w nozdrzach zamarza, a zimne powietrze zaczyna utrudniać oddychanie i powoduje kaszel.

W temperaturze minus 35 stopni powietrze jest w stanie zaburzyć czucie odsłoniętych partii skóry, co skutkować może powszechnymi odmrożeniami. Natomiast przy minus 45 stopniach Celsjusza nawet noszenie kolczyków, czy okularów staje się niebezpieczne, gdyż metal przywiera do skóry, odmraża ją i można go ściągnąć z siebie razem ze skórą.

Można się o tym przekonać, jadąc do Jakucka, miejsca, w jakim przyjacielscy mieszkańcy zalecają ściągnięcie okularów i biżuterii, gdy wychodzi się na świeże powietrze. Jakuck to zaciszne miasto na wschodniej Syberii, które zasłynęło z tego, że najprawdopodobniej jest najzimniejszym miastem na ziemi.

W styczniu najbardziej mroźnym miesiącu, średnie „wzrosty” temperatur równe są około minus 40 stopni; obecnie temperatura waha się wokół minus 43 stopni Celsjusza, utrzymując miasto zanurzone w obezwładniającym kożuchu marznącej mgły, która redukuje widoczność do 10 metrów.

Ubrani w futra lokalni mieszkańcy spieszą przez główny plac przystrojony pokrytą warstwą lodu choinką, która została po Bożym Narodzeniu i posągiem czujnego Lenina.

O tym się mówi: Katy Perry dementuje plotki związane z Orlando Bloom. Czy para wciąż jest zaręczona

Zerknij tutaj: Małgorzata Rozenek-Majdan pęka z dumy. Jednak nie wszyscy wyrażają podobny zachwyt. O co dokładnie chodzi