Jak podaje portal "Dzień dobry TVN", niemieccy naukowcy postanowili prześledzić, ile wynosi prognozowana długość życia u mieszkańców różnych krajów, biorąc również pod uwagę ważny czynnik, jakim jest pandemia koronawirusa. Niestety nie mieli dla Polsków zbyt dobrych wiadomości. Prognozy dla naszego kraju są jednymi z najgorszych w skali świata. Poznajcie szczegóły.

Badania oczekiwanej długości życia

Badanie nad oczekiwaną długością życia postanowili przeprowadzić naukowcy z Instytutu Badań Demograficznych Maxa Plancka w Rostocku. Badaniem objęto lata 2019, 2020 i 2021, chcąc zobaczyć, jaki wpływ na planowaną długość życia miała epidemia koronawirusa. Statystki, wchodzące w skład znacznie szerszego opracowania, zaprezentował Jonas Schöley ze wspomnianego instytutu.

Seniorzy/YouTube @Radjo Maryja
Seniorzy/YouTube @Radjo Maryja
Seniorzy/YouTube @Radjo Maryja

Niestety badacze nie mają dla Polaków zbyt dobrych wiadomości. Pod koniec ubiegłego roku, oczekiwana długość życia statystycznego Polaka skróciła się względem 2019 roku aż o 24 miesiące. Gorszym wynikiem od nas, mogą pochwalić się tylko cztery inne kraje: Bułgaria, Litwa, Stany Zjednoczone oraz Słowacja.

Co ciekawe są również kraje, w których oczekiwana długość życia ma się podnieść. Ma się to stać w 7 z 29 poddanych badaniu krajów. Mowa tu o: Belgii, Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwajcarii oraz Szwecji. Jak przekazują naukowcy są odbiciem nie tylko aktualnej sytuacji w badanych krajach, ale również odbiciem sytuacji zdrowotnej w nich panującej.

Seniorzy/YouTube @Radjo Maryja
Seniorzy/YouTube @Radjo Maryja
Seniorzy/YouTube @Radjo Maryja

Polscy lekarze, którzy zabrali głos w sprawie (między innymi w rozmowach z dziennikarzami "Wietualnej Polski") wskazywali, że do skrócenia oczekiwanej długości życia w naszym kraju przyczynia się nie tylko wzrost liczby zgonów pacjentów z Covid-19, ale także tych osób, które nie mogą liczyć na odpowiednią opiekę medyczną, bo służba zdrowia koncentruje się na walce z pandemią.

Co sądzicie o wynikach badań?

To też może cię zainteresować: Premier Mateusz Morawiecki postanowił publicznie przeprosić Polaków. Czego dotyczyły przeprosiny

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Eva Longoria pochwaliła się nowym zdjęciem syna. Czy Santiago jest podobny do swojej sławnej mamy

O tym się mówi: Sławomir Wronka wystąpił u boku Piotra Fronczewskiego w "Akademii Pana Kleksa". Co teraz dzieje się z filmowym Adasiem Niezgódką