Jak pamiętamy, zawsze w dzieciństwie można było usłyszeć, że w święto Trzech króli kończy się okres, w którym nasze domy zdobią bożonarodzeniowe dekoracje.

To jest w zwyczaju wielu polskich domów ostatni dzień, w którym w naszych salonach powinna stać ubrana w ozdoby bożonarodzeniowe choinka.

Święto Trzech Króli - K†M†B, czy C†M†B

Wielu pamięta także, że inicjały K†M†B oddzielone od siebie krzyżykami pisane były na naszych drzwiach wejściowych kredą święconą podczas wizyty duszpasterskiej, czyli tak zwanej kolędy. Jak wiemy, zanim nastąpiły zmiany spowodowane ogłoszoną pandemią, ksiądz po kolędzie chodził w różnych terminach, w zależności od miejscowości, obszaru miasta, dzielnicy i ilości ulic.

Tak więc nie zawsze wizyta duszpasterska odbywała się w dniu święta Trzech Króli. Niemniej jednak w wielu regionach Polski na drzwiach inicjały pisane są właśnie szóstego stycznia. Może nas nurtować pytanie, czy poprawna jest forma K†M†B, czy C†M†B.

Faktem jest, że obydwie formy mają konkretne znaczenie, jednak nie wszyscy wiedzą, że oznaczają to samo, choć różnią się symboliką.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez Jani Mirori (@jani_mirori)

K†M†B to pierwsze litery imion Trzech Króli, oznaczaką Kacpra, Melchiora i Baltazara. C†M†B natomiast jest wersją łacińską K†M†B i znaczy "Christus Mansionem Benedicat", czyli "Niech Chrystus błogosławi ten dom". Pamiętać należy, że między literami mają być postawione krzyżyki (symbol błogosławieństwa), a nie znaki plus. Trzeba także dopisać datę bieżącego roku.

Wściekła Maryla Rodowicz zabiera głos w sprawie plotek dotyczących jej sylwestrowego występu. O co chodzi

Zerknij: Informacja o chorobie prezydenta Andrzeja Dudy wywołała w sieci burzę. Nie takie komentarze chciałby czytać