Podwyżki płac oraz emerytur to temat, który nieustannie poruszany jest przez przedstawicieli poszczególnych grup społecznych. W ostatnim czasie pojawiło się sporo benefitów dla starszej części społeczeństwa – trzynastki oraz czternastki, waloryzacja, mówi się także o emeryturach bez podatku, jednak to ostatnie nie jest jeszcze potwierdzone.

Potwierdzone zostało natomiast, że część seniorów może liczyć na większe pieniądze. Kto, ile i dlaczego? Informacje na ten temat zebrał portal BiznesInfo.

Wyższe emerytury dla wybranych

Okazuje się, że więcej dostaną byli działacze opozycji w czasach PRL. To już pewne – pod nowelizacją ustawy znalazł się podpis samego prezydenta RP, Andrzeja Dudy.

Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h
Pieniądze/Youtube @Najnowsze Wiadomości 24h

Według nowych zasad najniższa emerytura dla osób spełniających kryteria będzie wynosiła 2,4 tys. zł. Nowelizację podpisano 20 kwietnia.

Andrzej Duda tłumaczył, że dzięki działaniom komunistycznej opozycji „dziś możemy cieszyć się wolnością”. Osób, które na tym skorzystają, jest dużo – to nie tylko działacze opozycji antykomunistycznej, ale również ci, których spotykały represje ze względów politycznych.

Więcej dostaną także deportowani do przymusowej pracy, kombatanci czy żołnierze-górnicy, oraz osoby cywilne, niewidome, które padły ofiarami działań wojennych.

Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew
Pieniądze/Youtube @Telewizja Narew

Wszyscy, którzy spełniają warunki, otrzymają świadczenie wyrównawcze, które podniesie ich renty bądź emerytury do 2,4 tys. zł brutto, o ile obecnie są one niższe. Przy wyliczaniu podstawy kapitału brane pod uwagę będą nie tylko czas osadzenia np. w więzieniach, niedopełniania obowiązków służbowych przez represje czy wreszcie nielegalna praca dla związków zawodowych lub organizacji politycznych, ale i okres, w czasie którego działacze nie pracowali, gdyż prowadzili działania przyczyniające się do odzyskania wolności przez Polskę.

Trzeba pamiętać o złożeniu wniosku, a emerytura lub renta będzie wyższa od miesiąca przedstawienia dokumentu, lecz nie szybciej niż od 1 czerwca 2021 roku.

Dodatkowo można liczyć na jednorazowe wsparcie, które wyniesie do 150% najniższej emerytury, a więc 1876,32 zł. Można otrzymać ją dwukrotnie w ciągu roku, jeśli zmieści się w przewidzianych limitach.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: TO JUŻ KOLEJNA PODBRAMKOWA SYTUACJA W DZIEŃ DOBRY TVN! WIDZOWIE POPULARNEGO PROGRAMU ŚNIADANIOWEGO NIE KRYLI ROZCZAROWANIA

O tym się mówi w Polsce: KRYSTYNA PAWŁOWICZ NICZYM LWICA BRONI OJCA TADEUSZA RYDZYKA. BYŁA POSŁANKA PIS NIE ZOSTAWIA SUCHEJ NITKI NA PRZECIWNIKACH ZAKONNIKA. O CO POSZŁO

O tym się mówi na świecie: KSIĄŻĘ KAROL ZAPROWADZI PORZĄDEK W RODZINIE KRÓLEWSKIEJ. OD TERAZ ROYALSI BĘDĄ MUSIELI CHODZIĆ DO PRACY. DOSTANIE SIĘ TEŻ MEGHAN I HARRY’EMU

Z życia gwiazd: OSTATNIE ZDJĘCIE OPUBLIKOWANE PRZEZ MAŁGORZATĘ ROZENEK – MAJDAN WYWOŁAŁO SPORE ZAMIESZANIE. INTERNAUCI NIE ZOSTAWILI NA CELEBRYTCE SUCHEJ NITKI