O tym, że przy dzieciach należy mieć oczy dookoła głowy, wie niemal każdy. Z reguły rodzice pamiętają o usuwaniu z zasięgu swoich pociech ostrych, małych lub niebezpiecznych w inny sposób przedmiotów.

Trzeba jednak przyznać, że czasami wystarczy odwrócić się zaledwie na parę chwil, zapomnieć czegoś zabrać czy nawet o tym nie pomyśleć, a może dojść do tragedii. Właśnie dlatego należy bardzo uważać, wychowując maluchy.

Apel lekarzy do wszystkich rodziców

Portal Lelum zwraca uwagę na ważny apel lekarzy. 2-letnia dziewczynka miała sporo szczęścia, że chirurdzy przeprowadzili operację i wszystko się powiodło. Znaleziono w jej przełyku baterię, która kształtem i rozmiarem przypominała monetę pięciozłotową.

Medycy postanowili pokazać zdjęcie z prześwietlenia, by uświadomić rodzicom i opiekunom, jak wielkie zagrożenie mogą stanowić przedmioty na pozór bezpieczne – w końcu nie jest to nic ostrego ani bardzo małego, jednak wystarczająco niewielkiego, by dziecko mogło to połknąć…

Sofia-Grace, mała pacjentka szpitala w Bristolu, w pewnym momencie zaczęła mieć problemy z oddychaniem, jedzeniem oraz piciem. To zaalarmowało jej rodziców i skłoniło ich do wizyty w szpitalu.

Lekarze po prześwietleniu płuc dwulatki wiedzieli już, co za tym stoi – chodziło o sporą baterię. Ciało obce blokowało przełyk dziecka, konieczna była operacja. Na całe szczęście bateria guzikowa została wyjęta na czas.

Rodzice nie potrafią powiedzieć, jak doszło do połknięcia baterii – musieli nie zauważyć całego zajścia. Tuż po operacji dziecko dostało specjalną rurkę, której zadaniem było niedopuszczenie do całkowitego zamknięcia się gardła, by Sofia-Grace mogła normalnie przełykać.

Obecnie dziecko jest na diecie puree, a jej przełyk wciąż potrzebuje ćwiczeń, by coraz bardziej się rozciągać.

Warto uważać – niewiele trzeba, by stała się tragedia, nie każde dziecko może mieć tyle szczęścia, co ta dwulatka. Lepiej zabrać wszystkie potencjalnie niebezpieczne przedmioty z zasięgu rączek dziecka, należy szczególnie uważać na baterie.

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: MARZENA KIPIEL-SZTUKA ZNALAZŁA SIĘ W CIĘŻKIM POŁOŻENIU. Z POMOCĄ PRZYSZEDŁ ANDRZEJ GRABOWSKI. SERIALOWY PARTNER PORATOWAŁ HALINKĘ Z „KIEPSKICH”

O tym się mówi w Polsce: JAROSŁAW KACZYŃSKI W PORUSZAJĄCYCH SŁOWACH POŻEGNAŁ WYBITNĄ AKTORKĘ. „WYBRAŁA DOBRO”. FANI SĄ PRZEJĘCI TYM, CO O NIEJ MÓWIŁ WICEPREMIER

O tym się mówi na świecie: KRÓLOWA ELŻBIETA ZOSTAŁA OKRADZIONA. SPRAWCA ZABRAŁ Z JEJ PAŁACU WIELE CENNYCH PRZEDMIOTÓW. TO PRAWDZIWY SKANDAL

Z życia gwiazd: ANNA LEWANDOWSKA NIE PORADZIŁA SOBIE Z TREMĄ? FATALNY BŁĄD ŻONY POPULARNEGO PIŁKARZA. WIDZOWIE NIE POZOSTAWILI NA NIEJ SUCHEJ NITKI