Kwas cytrynowy jest niezwykle dobrze znanym i powszechnie używanym artykułem w przemyśle spożywczym, gdyż to regulator kwasowości. Często używamy go również w naszych kuchniach, aby poprawić smak wielu potraw.

Jednak niewiele osób wie o tym, że kwasek cytrynowy doskonale sprawdzi się do wielu innych celów i ma długą listę zastosowań. Jak go użyć poza gotowaniem?

Okazuje się, że kwasek cytrynowy sprawdza się jako kosmetyk, składnik detergentów do sprzątania, prania i czyszczenia. Z powodzeniem zastąpi drogie środki chemiczne dostępne w drogeriach!

Magiczna moc kwasku cytrynowego. Znany od lat produkt ma szereg zastosowań poza gotowaniem i pieczeniem!

Kwasek cytrynowy to doskonały odkamieniacz i można go z powodzeniem używać do czyszczenia armatury łazienkowej czy usuwania kamienia z czajnika. Na potrzeby sprzątania łazienki wystarczy przygotować pastę z kwasku cytrynowego i wody, po czym nałożyć roztwór na ścierkę lub gazę, obłożyć ściśle krany i baterie, zostawić na kilka godzin i spłukać gorącą wodą. Zlew można odetkać, wsypując kilka łyżek kwasku i zalać wrzątkiem i zostawić na kilka godzin lub noc, po czym spłukać.

Odkamienianie czajnika z pomocą kwasku cytrynowego to bułka z masłem. Na dwie łyżeczki kwasku trzeba wlać trzy łyżki wody, wrzucić do czajnika, potrząsnąć nim energicznie i zostawić na kwadrans, po czym wlewamy wodę z kranu, zagotowujemy i wylewamy.

Kwasek cytrynowy ma także działanie wybielające, zatem – jak przypomina serwis Tipy Interia – użyć go do usuwania plam i wybielania ubrań czy tkanin. Można dodać dwie łyżeczki kwasku cytrynowego do porcji proszku do prania, a białe pranie będzie bielsze i zyska piękny zapach.

Kwasek cytrynowy sprawdzi się też podczas czyszczenia mikrofalówki czy piekarnika – wystarczy wstawić do tych urządzeń miskę szklaną wypełnioną do połowy wodą z trzema łyżkami kwasku. Mikrofalę włączamy na 3 minuty, a piekarnik na 30 minut w 100 stopniach. Po wszystkim wystarczy dokładnie umyć osady i tłuszcz z urządzeń.

Artykuł sprawdzi się też do usuwaniu zacieków z kawy i herbaty na kubkach i filiżankach. Wystarczy stworzyć dość ścierną pastę z kwasku i odrobiny wody, po czym użyć jak proszku do czyszczenia.

Kwaskiem cytrynowym można też czyścić srebro i sztućce, a także zabrudzoną np. po obieraniu buraków czy oprawianiu ryby skórę dłoni. Usunie brud i przykry zapach.

Cytryna/Youtube @Hometalk
Cytryna/Youtube @Hometalk
Cytryna/Youtube @Hometalk

Jak informował portal "Życie": POGODA W POLSCE ZMIENI SIĘ W O 180 STOPNI! NAD NASZYM KRAJEM ROZCIĄGNIE SIĘ WYŻ, KTÓRY PRZYNIESIE SIARCZYSTE MROZY. GDZIE BĘDZIE NAJTRUDNIEJ

Przypomnij sobie: WZRUSZAJĄCA HISTORIA MATKI, KTÓRA BEZGRANICZNIE TĘSKNI ZA SYNEM. NIE WIDZIELI SIĘ OD 18 LAT, PONIEWAŻ KOBIETA ODDAŁA CHŁOPCA DO DOMU DZIECKA

Portal "Życie" pisał również: ADAM NIEDZIELSKI JEST NIEUGIĘTY W SPRAWIE SZCZEPIEŃ! MINISTER ZDROWIA OCZEKUJE WYJAŚNIEŃ OD REKTORA WARSZAWSKIEGO UNIWERSYTETU MEDYCZNEGO

Pisaliśmy również o: CO CZEKA NAS W NADCHODZĄCYM, 2021 ROKU? PRZEPOWIEDNIE NA NAJBLIŻSZY CZAS NIE NAPAWAJĄ OPTYMIZMEM. CZY POWINNIŚMY SIĘ SPODZIEWAĆ NAJGORSZEGO