Wedle europejskiej tradycji pocałunek pod jemiołą w trakcie świat Bożego Narodzenia ma przynosić zakochanym wiele szczęścia w miłości. Jednak jemioła jest dość nietypową rośliną, która rozmaite właściwości można wykorzystać, szczególnie w lecznictwie.

Jako jedna z niewielu roślin na świecie nie ma normalnych korzeni wrastających w glebę, a raczej ssawki, które przyczepiają się i finalnie wrastają w korę drzew. Dlatego często nazywana jest pasożytem, gdyż taką drogą pobiera składniki odżywcze, w tym wodę i sole mineralne. Jak jednak można ją wykorzystać z pożytkiem dla siebie?

Warto jednak pamiętać o tym, że jemioła, mimo tego, że kojarzona jest z pomyślnością i miłością to może stanowić zagrożenie – zawiera bowiem toksyczne związki, wysoce szkodliwe dla zwierząt. Trzeba zatem pilnować, aby nasze psy i koty jej nie zjadły, szczególnie jagód.

Dlaczego? Białe owoce jemioły są trujące również dla ludzi. Jeśli mamy w domu małe dzieci najlepiej jest pozbawić jemiołę białych jagód i powiesić ją w ten sposób.

Jemioła ma zdumiewające właściwości prozdrowotne!

Co ciekawe, jemioła, mimo to znalazła zastosowanie w lecznictwie i wiele zależy od tego, na jakich drzewach rośnie. Najbardziej ceniona jest ta, która rośnie na dębach, gdyż zawiera sporo flawonoidów, korzystnie wpływających na układ krwionośny.

Jest zatem pomocna przy nadciśnieniu, w profilaktyce zawałów i udarów, a także przy chorobie wieńcowej. Z powodzeniem mogą ją również stosować osoby zmagające się z żylakami.

Jemioła ma także doskonale wpływać na pracę trzustki i świetnie sprawdza się jako uzupełnienie leczenia cukrzycy. Pomaga bowiem utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, gdyż wpływa na wytwarzanie insuliny.

Ziele jemioły ma również wpływać korzystnie na przemianę materii i obniżać poziom złego cholesterolu. Ma działanie żółciopędne.

Wpływa również na pamięć i koncentrację, a także dotlenienie mózgu. Co ważne dla dojrzałych kobiet, herbatka z jemioły łagodzi dokuczliwe objawy menopauzy. Ze względu na zawartość lektyn obecnie badania się jemiołę pod kątem właściwości nowotworowych, jak informuje Interia.TV.

Jemioła/Pixabay
Jemioła/Pixabay
Jemioła/Pixabay

Jak informował portal "Życie": MIELI DWÓCH SYNÓW I CHCIELI JESZCZE JEDNEGO DZIECKA. GDY PO LATACH STARAŃ ZOBACZYLI OBRAZ USG SZCZĘKI IM OPADŁY. ZOSTALI RODZICAMI PIĘCIORACZKÓW

Przypomnij sobie: MARZENA KIPIEL-SZTUKA ZNÓW ZAKOCHANA? PORUSZAJĄCE DONIESIENIA O ŻYCIU PRYWATNYM LUBIANEJ AKTORKI. BYŁA PRZEKONANA, ŻE NIE POKOCHA JUŻ NIKOGO

Portal "Życie" pisał również: OJCEM ILU DZIECI JEST PRZEMYSŁAW CZARNEK? MINISTER EDUKACJI KRYTYKOWAŁ KOBIETY ZA NIECHĘĆ DO RODZENIA DZIECI, A ILE SAM ICH POSIADA? MOŻNA SIĘ ZDZIWIĆ

Pisaliśmy również o: NIESAMOWITA HISTORIA KOBIETY, KTÓRA SPĘDZIŁA W EKSTREMALNYM WARUNKACH PONAD 70 LAT. ODCIĘTEJ OD ŚWIATA STARUSZCE POMÓGŁ PEWIEN MILIARDER. O CO CHODZI