Agafia Łykowa to światowy fenomen. Kobieta żyje na Syberii w głębi tajgi jest niemal całkowicie odcięta od świata i nie ma prawie żadnego kontaktu z innymi ludźmi. Rosjanka nie ma pojęcia na temat historii współczesnej, nie wie o II wojnie światowej, rozwoju cywilizacji i technologii. Żyjącej na kompletnym odludziu i w zupełnym osamotnieniu Agafii postanowił pomóc rosyjski miliarder. Co zrobił i w jakim celu?

Kobieta urodziła się w tajdze i od dziecka przyzwyczajona jest do srogich warunków życia i niebezpieczeństwa. Przez większą część roku panują tu drogie zimy z ciężkimi mrozami, a w dzikich lasach trzeba polować na pożywienie. Nie brakuje drapieżników jak wilki, niedźwiedzie czy rosomaki. Agafia pochodzi z ludu Łyków, prawosławnych ortodoksów.

Panowanie Stalina i kolektywizacja sprawiła, że w połowie lat 30. XX wieku wyjechali na wschód, osiadając w ciągu rzeki Erinat.

Żyli w izolacji od ludzi przez lata, aż odkryli ich geolodzy w 1978 roku. Cała rodzina Łyków zmarła ze względu na trudne warunki życia w syberyjskiej tajdze, a matka kobiety umarła z głodu. Tylko Agafia zdecydowała się na leczenie i została na miejscu.

Niesamowita historia kobiety, która spędziła w ekstremalnym warunkach ponad 70 lat. Odciętej od świata staruszce pomógł pewien rosyjski miliarder

Wówczas 44-latka została sama i postanowiła nauczyć się łowiectwa i zbudować lepsze schronienie. Geolodzy było zaskoczeni tym, jak potrafiła zaadaptować się do warunków i doskonale radzić sobie w ekstremalnej sytuacji. Wkrótce stała się światową sensacją.

Jednak po latach Agafia straciła fizyczną sprawność i poprosiła o pomoc w prowadzeniu gospodarstwa gubernatora okręgu oraz geologów, z których jeden mieszkał nią przez 16 lat. Kobieta bardzo negatywnie się o nim wypowiadała w filmie dokumentalnym na swój temat, mówiąc, że jest bezużyteczny!

Obecnie 76-latka nie chce się przenieść bliżej cywilizacji i jej marzenie to zostać na rodzinnych terenach. Jej wolę postanowił zrealizować rosyjski miliarder, Oleg Deripask.

Zorganizował bowiem firmę, która zbuduje Agafii dom i przewiezie do w częściach na Syberię, aby tam złożyć. Budynek ma się doczekać mocnej izolacji cieplnej. Miliarder zapłacił również za asystenta dla Agafii, który w najzimniejszych miesiącach będzie z nią mieszkał i jej pomagał.

Jak informował portal "Życie": JAROSŁAW KACZYŃSKI PODJĄŁ OSTATECZNĄ DECYZJĘ. OGŁOSIŁ, ŻE TO DEFINITYWNY KONIEC. CO PLANUJE PREZES PIS? WIELE OSÓB BĘDZIE ROZCZAROWANYCH JEGO POSTAWĄ

Przypomnij sobie: MIŁOŚĆ DANUTY I LECHA WAŁĘSÓW PRZEŻYWA RENESANS? PORUSZAJĄCE DONIESIENIA JEDNEGO Z DZIENNIKÓW. GORĄCE ZAPEWNIENIE LEGENDY „SOLIDARNOŚCI”

Portal "Życie" pisał również: JUŻ W GRUDNIU POJAWI SIĘ POWAŻNA ZMIANA W SPRAWIE GODZIN DLA SENIORÓW. NAJSTARSI POLACY MUSZĄ BYĆ GOTOWI. NOWOŚĆ JUŻ W NAJBLIŻSZY CZWARTEK

Pisaliśmy również o: JEST NOWA DECYZJA POLSKICH WŁADZ, KTÓRA WPŁYNIE NA PODRÓŻE POLAKÓW. WSZYSTKO W TROSCE O ZDROWIE I BEZPIECZEŃSTWO OBYWATELI. ZMIANA OD WTORKU