Nagroda Nobla, jedna z najważniejszych i najbardziej prestiżowych, wymaga niezwykłych osiągnięć i dokonań. Przyznawane są w różnych dziedzinach, zarówno na polu nauki, literatury czy polityki.

Noble zdobyli także Polacy. Pierwsza nagroda przyznana została już w 1903 roku, polskiej badaczce i naukowczyni Marii Skłodowskiej- Curie. Otrzymała to wyróżnienie za osiągnięcia w dziedzinie fizyki za badania nad zjawiskiem promieniotwórczości, ale otrzymała również nagrodę po raz drugi w 1911 roku! Jest ona jedyną kobietą, która otrzymała nagrodę Nobla dwukrotnie.

Nagrody zdobyli także twórcy polscy – w dziedzinie literatury wyróżnienie zdobył Henryk Sienkiewicz w 1905 roku. Otrzymał ją za całokształt twórczości literackiej.

Kolejna nagroda przyznana została Polakowi w 1924 roku. Był nim Stanisław Reymont, który otrzymał nagrodę za epopeję ,,Chłopów”.

Kolejna powędrowała do Czesława Miłosza już w 1980 roku za całokształt twórczości.

Następna nagroda była w dziedzinie polityki i otrzymał ją Lech Wałęsa, za ,,determinację w dążeniu do rozwiązania problemów kraju” w 1983 roku.

Już 12 lat później wyróżnienie to otrzymał Józef Rotblat w 1995 roku! Został nagrodzony wraz z ruchem Pugwash za działalność na rzecz atomowego rozbrojenia.

Kolejną Noblistką była Wisława Szymborska w 1996 roku, która nagrodzona została za twórczość poezji.

I ostatnia dotychczas Polka – Olga Tokarczuk, w 2018 roku za ,,wyobraźnię narracyjną, która z encyklopedyczną pasją reprezentuje przekraczanie granic jako formę życia”.

Może cię zainteresować:Małgorzacie Rozenek i Radosławowi Majdanowi zaczyna brakować miejsca od kiedy ich rodzina się powiększyła. Szukają nowego domu

Warto wiedzieć:Dobre wiadomości dla seniorów. W przyszłym roku trafią do nich wyższe świadczenia

W tym tygodniu:Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia. Mieszkańcy aż siedmiu województw powinni szczególnie uważać