"Viva" podaje, że według obecnych wytycznych rządu, w tym roku przy naszym wigilijnym stole zasiąść będzie mogło tylko pięć osób, które z nami nie mieszkają. Jak to się będzie miało do rzeczywistości? Czy w okresie świątecznym będą nas sprawdzały patrole policji, czy sąsiedzi będą przeliczać naszych gości, czy rząd liczy na to, że 100% społeczeństwa dostosuje się do tych rekomendacji?

Święta Bożego Narodzenia i wigilijny stół - tradycja kontra rządowe zalecenia

Z powodu pandemii COVID-19 / koronawirusa wiele sposobów obchodzenia Bożego Narodzenia na całym świecie może być w tym roku innych.

W Polsce Adwent to początek Świąt Bożego Narodzenia. To czas, kiedy ludzie starają się być spokojni i pamiętają prawdziwy powód Świąt. Ludzie starają się nie mieć nadmiaru przyjemności. Niektórzy ludzie rezygnują ze swoich ulubionych potraw lub napojów, a imprezy i dyskoteki nie są zbyt popularne. Niektórzy ludzie często chodzą do kościoła.

Istnieje tradycja roratów, specjalnych mszy (lub nabożeństw) odprawianych o świcie i poświęconych Maryi za otrzymanie dobrej nowiny od anioła Gabriela. W okresie adwentu przygotowuje się także domy do świąt Bożego Narodzenia.

Jest dużo sprzątania, a ludzie myją okna i bardzo dokładnie czyszczą dywany. Wszystko musi być czyste na Boże Narodzenie! Popularne są również kalendarze adwentowe. Niektórzy lubią robić kalendarze dla swoich rodzin, więc są bardziej osobiste.

Mikołajki obchodzone są 6 grudnia. Dzieci mają nadzieję, że otrzymają od Świętego Mikołaja często pozostawiony w bucie lub przy kominku mały upominek. Mogą również dostać prezenty w Wigilię Bożego Narodzenia. W okresie przedświątecznym dzieci w szkołach i przedszkolach biorą udział w Jasełkach.

Wigilia jest znana jako wieczerza przen narodzeniem Syna Bożego. Tradycyjnie dom również jest sprzątany, a wszyscy ubierają się w swoje najlepsze świąteczne ubrania. Główny posiłek wigilijny jest spożywany wieczorem i nosi nazwę „Kolacja wigilijna”. To tradycyjne, że nie je się, dopóki pierwsza gwiazda nie pojawi się na niebie!

Więc dzieci patrzą na nocne niebo, aby dostrzec pierwszą gwiazdę! Poszukiwanie pierwszej gwiazdy jest także przypomnieniem Mędrców, którzy podążali za gwiazdą, aby odwiedzić Jezusa.

Na stole jest 12 potraw - mają one przynosić szczęście na kolejne 12 miesięcy. Posiłek jest tradycyjnie bezmięsny, ma to na celu zapamiętanie zwierząt, które zabrały małego Jezusa do siebie. Każdy musi zjeść lub przynajmniej spróbować każdego dania. Dla katolików 12 potraw symbolizuje 12 uczniów Jezusa. Podobnie jak w wielu krajach katolickich, Wigilia jest często „dniem postu”, co oznacza, że ​​niektórzy ludzie nie jedzą niczego aż do zachodu słońca (kiedy dzień Kościoła oficjalnie się kończy). Niektórzy ludzie w centralnej Polsce mówią, że o północy zwierzęta potrafią mówić ludzkim głosem.

Czy rząd liczy na to, że wszyscy przerwiemy swoje rodzinne tradycje?

O tym się mówi: Gdańsk: zatrzymano prezesów jednej ze spółdzielni mieszkaniowych. Co się stało

Zerknij: Media obiegła informacja o zakażeniu koronawirusem jednej z pogodynek stacji TVN. Dorota Gardias miała zarazić się od własnej córki