Miesiąc temu informowaliśmy o tym, że stowarzyszenie Porozumienie Dla Pragi walczy o remont drewniaka Burkego. Jak się okazuje starania stowarzyszenia przyniosły pozytywny skutek- w drewniaku przy ul. Kawęczyńskiej 26 rozpoczęły się pracemające na celu zabezpieczenie najbardziej zdegradowanych części starej oficyny- poinformował 5. listopada stołeczny ratusz.

Źródło: screen www.slideshare.net
Oficyna Burkego w 2014r.; Źródło: screen www.slideshare.net

Prace obejmą jedynie najważniejsze obszary, a ich celem jest głównie zabezpieczenie budynku przed dalszym niszczeniem. Koszty przeprowadzonych napraw pokryje miasto. Trwa wymiana podwaliny i podbijania fundamentów w skrajnych częściach budynku. Zabezpieczone i przemurowane zostaną także kominy. Remont prowadzony jest pod nadzorem konserwatorskim Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków.

Ostatni drewniak na Pradze-Północ od pięciu lat widnieje w rejestrze zabytków, co jest jednoznaczne z objęciem budynku ochroną. Jest dla warszawiaków na tyle ważnym obiektem, że projekt jego rewitalizacji pojawił się jako tegoroczna propozycja do Budżetu Obywatelskiego- niestety projekt uzyskał niewystarczającą liczbę głosów, by został zrealizowany- czytamy na łamach portalu Nasze Miasto.

Źródło: screen www.slideshare.net
Oficyna w okresie PRL; Źródło: screen www.slideshare.net

Budynek powstał około roku 1890 z inicjatywy Edmunda Burkego i zachował się do dziś w praktycznie niezmienionym stanie. Po II wojnie światowej budynek pełnił funkcję domu komunalnego aż do 2016r.

Warto wiedzieć: Pracownicy Urzędu Miasta wsparciem dla Sanepidu. Wszystko w ramach wolontariatu

Bądź na bieżąco z "Życiem": Ranking najlepiej zarządzanych szpitali w kraju. Na jakich pozycjach plasują się stołeczne jednostki

To Cię zainteresuje: Nowe sklepy znanej sieci pod Warszawą. Zaskakująco wysokie promocje mają zachęcić do zakupów