Jak podaje portal "Super Express", specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydali ważny dla wielu osób komunikat. Przedstawio w nim długoterminową prognozę pogody dotyczącą miesięcy od stycznia do marca. Co z niej wynika?

Styczeń 2021

Jak wynika z modelu IMGW-Reg średnia miesięczna temperatura powietrza na obszarze całego kraju w pierwszym miesiącu roku będzie utrzymywała się w górnej granicy normy wieloletniej lub będzie ją w sposób nieznaczny przekraczała. Nieco inaczej przedstawia to model IMGW-Bayes, który wskazuje ze stu procentową pewnością temperatury wyższe niż średnia wieloletnia w całej Polsce.

Również opady atmosferyczne będą znajdowały się w normie lub nieco powyżej normy wieloletniej. Z dużym prawdopodobieństwem podano, że większe sumy opadów niż przyjęta norma wystąpią głównie na Mazowszu, Śląsku, Lubelszczyźnie, Opolszczyźnie i Suwalszczyźnie.

imgw.pl

Luty 2021

Podobnie, jak w styczniu, tak i w lutym należy spodziewać się temperatury wyższej niż średnia wieloletnia. Podobnie ma być także z sumą opadów atmosferycznych - na przeważającym obszarze Polski będzie ona kształtowała się nieco powyżej normy. Wyjątek stanowić będzie obszar Pomorza Zachodniego i Środkowego, gdzie opady mieścić będą się w normie wieloletniej.

imgw.pl

Marzec 2021

Także w marcu temperatura w Polsce ma się utrzymywać powyżej średniej z kilku lat. Średnia temperatura ma być wyższa od 1 do 3 stopni od grnicy przyjętej normy wieloletniej. Takie przewidywania potwierdza zarówno model IMGW-Reg, jak i model IMGW-Bayes.

imgw.pl

Jeśli chodzi o opady, będą one mieściły się w normie, a miejscami nieznacznie ją przekraczały. Niższe sumy opadów prognozowane są w północnej i południowo-wschodniej części kraju.

Wiele wskazuje na to, że częściej zamiast śniegu będziemy obserwować opady deszczu. Tęsknicie za prawdziwie śnieżną zimą?

To też może cię zainteresować: Nie będzie świąt Bożego Narodzenia i Sylwestra? Rząd ogłosił surowe obostrzenia, Polakom się to nie spodoba

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: Małgorzata Kożuchowska wyznała, jak naprawdę wygląda praca w „M jak miłość”. Ujawniła niewygodne szczegóły

O tym się mówi: Hubert Urbański zdecydował się na ujawnienie największego sekretu teleturnieju „Milionerzy”! Widzowie się tego nie spodziewają. Dziś wszystko jasne