Małe, kolczaste, ale urocze ssaki zimują w kopcach liści, które dają im schronienie i ciepło. Niestety, w miastach liście często są sprzątane ze względów estetycznych, więc jeże mają utrunione zadanie znalezienia miejsca na przetrwanie zimy. Stołeczne Centrum Sportu Aktywna Warszawa postanowiło pomóc małym ssakom. W mediach społecznościowych Aktywnej Warszawy pojawiły się zapowiedzi, że centrum w swoich ośrodkach z liści utworzą kopce, które posłużą jako naturalne schronienie dla jeży.

Źródło: screen Facebook Aktywna Warszawa
Źródło: screen Facebook Aktywna Warszawa

Kilka takich liściastych apartamentów czeka już na jeże w Ośrodku Inflacka. Powstała tam "Strefa jeża"- podobne zostaną stworzone w pozostałych ośrodkach.

Osoby spacerujące w pobliżu takiego jeżykowego osiedla muszą pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad, żeby nie wypłoszyć tych pożytecznych zwierząt: przede wszystkim nie należy podchodzić zbyt blisko kopców z liści, w których mogą przebywać jeże, tym bardziej jeśli jesteśmy na spacerze z psem. Kopce stworzone specjalnie by pomóc jeżom bardzo łatwo rozpoznać- zostały oznakowane tabliczkami informacyjnymi. Nie można także dokarmiać jeży.

Źródło: screen Facebook Aktywna Warszawa
Źródło: screen Facebook Aktywna Warszawa

W Polsce jeże są pod częściową ochroną gatunkową. Średnio żyją aż siedem lat, choć miejskie jeże, ze względu na bardzo trudne warunki przeżywają zaledwie dwa lata. Te małe, sympatyczne zwierzaki pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie i są nieocenione w walce ze szkodnikami i owadami- informuje portal wawalove.pl

To może Cię zainteresować: Bulwersujący zapis w ankiecie, którą duchowni rozdali dzieciom. Kościół przekroczył granice, co się tam znalazło


Warto wiedzieć: Ministerstwo Zdrowia przypomina o ważnych zmianach. Wchodzą w życie już dzisiaj


Bądź na bieżąco z "Życiem": Ważne zmiany w żłobkach i przedszkolach. Na co trzeba być gotowym