Zgodnie z informacjami przekazanymi przez „Rzeczpospolitą” właśnie przed sąd trafiła sprawa dotycząca emerytury kobiety z rocznika’53, która otrzymała decyzję odmowną związaną z przeliczeniem emerytury. Jaka jest decyzja Sadu najwyższego?
Kobiety z rocznika ’53. Co z ich emeryturami?
W sądzie kobieta jako dowód przedstawiła korzystnie działający na jej rzecz wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Orzeczenie to wydane zostało po kilku latach dlatego tez zdaniem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych a także działając w zgodzie z kodeksem postepowania administracyjnego uchylenie decyzji jest niemożliwe jeśli od wyroku upłynęło 5 lat.
Podczas rozprawy sędzia Dawid Miąsik uznał, że w państwie, które działa według prawa taka sytuacja nie miałaby miejsca a sprawa nie trafiłaby do Sadu Najwyższego.
- Ustawodawca powinien respektować orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego (obsadzonego w prawidłowym składzie) i po wyroku zapewnić takie rozwiązania, które umożliwią realizację standardu konstytucyjnego, a w konsekwencji zaspokojenie słusznych praw ubezpieczonych - dodał.
Co więcej upomnienie od Sadu Najwyższego otrzymał także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jak powiedział sędzia organ rentowany jakim jest ZUS zobowiązany jest realizować decyzje konstytucyjne w trybie natychmiastowym a nie szukać luk prawnych, które działają na niekorzyść petenta.
To też może cię zainteresować: MINISTER EDUKACJI POINFORMOWAŁ, ŻE CZEKAJĄ NAS ZMIANY. UCZNIOWIE BĘDĄ MUSIELI ZMIERZYĆ SIĘ Z NOWYM KANONEM LEKTUR. JAKIE POZYCJE ZOSTANĄ WPROWADZONE
O tym się mówi na świecie: KSIĄŻE WILLIAM POWAŻNIE CHORY? NA JAW WYSZŁY ZASKAKUJĄCE INFORMACJE. DLACZEGO PAŁAC ZDECYDOWAŁ SIĘ MILCZEĆ W TAK WAŻNEJ SPRAWIE
Z życia gwiazd: GWIAZDA ZNANA Z "RANCZA" W MŁODOŚCI. TRUDNO W TO UWIERZYĆ, WYGLĄDAŁA OLŚNIEWAJĄCO