Zapewne każdy z nas co roku zachwycał się widokiem cmentarza rozbłyskującego światłem tysięcy zniczy. Taki krajobraz jest niepowtarzalny - zwłaszcza, kiedy znicze palą się na tyle długo, że już po zmroku nadal cieszą oko swoim światłem i ciepłem. Jak sprawić, by ogień palił się o wiele dłużej?
Po co palimy znicze na grobach?
Tradycja zapalania zmarłym bliskim światełek na grobach sięga daleko wstecz - jeszcze do czasów pogaństwa. Zwyczaj ten pochodzi z obrzędu Dziadów, podczas którego poganie pokazywali duszom drogę do domu. Ogień ze zniczy ma za zadanie również ogrzać zmarłego. Dzisiaj ta czynność wykonywana jest głównie na znak pamięci o zmarłych. Znicze mają także oświetlić im drogę do nieba.
Jak uniknąć szybkiego spalania się zniczy?
W uroczystościach z okazji Święta Zmarłych ważny jest nie tylko estetyczny wygląd znicza, ale przede wszystkim to, jak długo będzie się on palił. Warto zwrócić uwagę na kilka czynników, które pomogą nam wybrać najlepszy znicz.
Poleca się, by kupując znicze, przyjrzeć się ich wadze - im cięższe, tym lepsze. Oznacza to bowiem, że do ich wytworzenia użyto więcej parafiny, a co za tym idzie - że będą się palić dłużej. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy na powierzchni wkładów nie są widoczne pęcherzyki - jeśli są, to wkład będzie palił się o wiele krócej, a jego płomień będzie słabszy. Wszystko przez to, że parafinę w takim wkładzie poddano procesowi spieniania. Należy też sprawdzić grubość knotów - zbyt cienki knot szybko zgaśnie, z kolei zbyt gruby - przyspieszy wypalanie się wosku.
Istnieją również sposoby, aby wydłużyć czas palenia się zniczy. Warto się z nimi zapoznać!
Pierwszy z nich sprawi, że znicz będzie wypalał się wolniej, nie będzie kopcił, a jego szklane ścianki się nie przegrzeją. Wystarczy przyciąć knot nożyczkami na długość około 0,5-1 centymetra.
Drugą rzeczą, którą warto zastosować, jest wyrównanie powierzchni wosku we wkładzie. Zapobiegnie to powstaniu tzw. "tunelu", kiedy to środek wkładu szybko się stopi, a jego brzegi pozostają niewypalone.
Ostatnią radą jest włożenie zniczy do zamrażarki kilka godzin przed ich zapaleniem, lub posypanie knota odrobiną soli. Dzięki temu będą one paliły się dłużej.
Zobacz także: Odpowiedź rektorów polskich uczelni na apel ministra edukacji i nauki. Co się wydarzyło
Może cię zainteresować: Zaskakujące wyznanie królowej życia. Widzowie nie mogli w to uwierzyć
Pisaliśmy również o: Sędzia Anna Maria Wesołowska o protestach. Przeprosiła za swoje słowa. Fani osłupieli