Jak podaje "Pikio", decyzja rządu kolejny raz budzi kontrowersje i spore zamieszanie z powodu niedoprecyzowania wielu rekomendacji i rozporządzeń. Temat seniorów i ich zakupów nieco się skomplikował.

"Godziny dla seniorów" w obliczu czerwonej strefy w całej Polsce

Wielu ludzi od samego początku uważa, że godziny wyznaczone na zakupy wyłącznie dla seniorów kompletnie mijają się z celem. Wiele sklepów i supermarketów między 10:00, a 12:00 świecą pustkami, korzysta z nich mała garstka seniorów, a reszta starszyzny idzie na zakupy, kiedy im pasuje.

Każdy człowiek działa według własnego harmonogramu dnia, którego zachwianie może mieć dla jednostki poważne skutki. Gdy na przykład 75-letnia pani Stenia lubi pospać do południa, nie będzie się zrywała z łóżka przed 12:00, by zrobić zakupy, skoro w innych godzinach także ma nieograniczony wstęp do sklepu.

Odwróćmy sytuację: 40-letni pan Łukasz pracuje codziennie na popołudniowej zmianie, więc wszystko, co ma do zrobienia, robi rano, bo z pracy wraca do domu o godzinie 22:00 i jedyne, o czym myśli, to lekka kolacja, kąpiel i sen. Jego żona jest w zaawansowanej ciąży, więc pozostaje w domu na zwolnieniu lekarskim, ciężko jest jej poruszać się z wielkim brzuszkiem, więc nie wychodzi zbyt daleko, także z obawy przed zakażeniem. Pan Łukasz ma szansę na szybkie zakupy jedynie między 10:30, a 11:00, ale nie ma prawa wejścia do świecącego pustkami sklepu z powodu decyzji rządu. Zmuszony jest robić zakupy po pracy, ale zmęczony nie zawsze o wszystkim pamięta i bywa, że następnego dnia brakuje czegoś na śniadanie.

Premier Mateusz Morawiecki poprosił w swoim wczorajszym wystąpieniu bardzo stanowczo, aby seniorzy powyżej 70 roku życia w miarę możliwości pozostawali w domu, co jest gwaracją jeszcze większego opustoszenia sklepów między 10:00, a 12:00. Rząd jednak podtrzymał decyzję o godzinach zakupów wyłącznie dla seniorów.

Co o tym sądzicie?

O tym się mówi: Magda Mołek ostro o TVN. Skąd się o tym dowiedziała i o co poszło

Zerknij: Ministerstwo Zdrowia ostrzega Polaków. Sprawa jest niezwykle ważna dla naszego zdrowia