- Przyjechałem pod adres i zatrąbiłem klaksonem. Po odczekaniu kilku minut ponownie użyłem sygnału dźwiękowego. To miał być mój ostatni kurs, myślałem o tym, aby przestać czekać i odjechać, ale zamiast tego zaparkowałem samochód, podszedłem do drzwi i zapukałem. „Chwileczkę” - odpowiedział delikatny, starszy kobiecy głos. I usłyszałem, jak coś wleczono po podłodze.

Po dłuższej chwili drzwi się otworzyły. Przede mną była mała kobieta po 90. Miała na sobie szyfonową sukienkę i kapelusz z welonem jak z filmu z lat czterdziestych. Obok niej była mała walizka.

Mieszkanie wyglądało tak, jakby nikt w nim nie mieszkał od wielu lat. Wszystkie meble przykryto prześcieradłami. Na ścianach nie było zegarów, na półkach nie było bibelotów ani przyborów kuchennych. W rogu było kartonowe pudełko wypełnione zdjęciami i szkłem.

- Czy pomożesz mi zabrać torbę do samochodu? Zapytała. Zabrałem walizkę do samochodu i wróciłem, by pomóc kobiecie. Wzięła mnie za rękę i powoli ruszyliśmy w stronę samochodu.

Nadal dziękowała mi za moją dobroć. „To nic” - powiedziałem - „Po prostu staram się traktować moich pasażerów tak, jak chcę, aby traktowano moją matkę”.

- Co za dobry chłopiec — powiedziała z uśmiechem. Wsiedliśmy do samochodu, podyktowała mi adres, a następnie zapytała: „Czy mógłbyś jechać przez centrum miasta?”.

„To nie jest najkrótsza droga” - odpowiedziałem.

- Och, nie mam nic przeciwko — powiedziała. - "Nie spieszy mi się. Idę do listy. "

Spojrzałem w lusterko wsteczne. Jej oczy błyszczały. - Moja rodzina już dawno wyjechała — kontynuowała cicho. „Lekarz mówi, że nie zostało mi dużo czasu”.

Spokojnie wyciągnąłem rękę i wyłączyłem licznik.

„Którą trasę chcesz wybrać?” - zapytałem.

Przez następne dwie godziny jeździliśmy po mieście. Pokazała mi dom, w którym pracowała jako podnośnik. Przejechaliśmy przez obszar, w którym ona i jej mąż mieszkali, gdy byli nowożeńcami. Pokazała mi sklep meblowy, który kiedyś był salą taneczną, gdzie ćwiczyła jako mała dziewczynka.

Czasami prosiła mnie, żebym zwolnił przed jakimś domem lub alejką i siedziała, wpatrując się w ciemność, nic nie mówiąc. Potem nagle powiedziała: „Jestem zmęczona, może pojedziemy teraz”.

W milczeniu pojechaliśmy pod adres, który mi podała. Był to niski budynek, coś w rodzaju małego sanatorium, z drogami dojazdowymi wzdłuż portyku.

Gdy tylko się zbliżyliśmy, do samochodu podeszło dwóch ratowników medycznych. Ostrożnie jej pomogli. Pewnie na nią czeka. Otworzyłem bagażnik i przyniosłem małą walizkę do drzwi. Kobieta była już na wózku inwalidzkim.

"Ile jestem ci winna?" Zapytała, wyciągając torebkę.

- Nic— powiedziałem.

„Musisz zarabiać na życie” - odpowiedziała.

„Są inni pasażerowie” - odpowiedziałem.

Niemal bez zastanowienia pochyliłem się i przytuliłem ją. W odpowiedzi mocno mnie przytuliła.

- Dałeś staruszce trochę szczęścia — powiedziała. - "Dziękuję Ci".

Uścisnąłem jej dłoń i wyszedłem… Za mną zamknęły się drzwi, był to dźwięk zamykającej się kolejnej księgi życia…

W drodze powrotnej nie zabrałem więcej pasażerów. Jechałem tam, gdzie patrzyły moje oczy, głęboko zamyślony. Ledwo mogłem mówić tego dnia. A co, jeśli ta kobieta wpadnie na wściekłego kierowcę lub kogoś, kto nie może się doczekać zakończenia zmiany? Co się stanie, jeśli odmówię jej prośbie lub po kilku sygnałach odejdę?

Na koniec chciałbym powiedzieć, że nigdy w życiu nie zrobiłem nic ważniejszego.

Jesteśmy przyzwyczajeni do myślenia, że ​​nasze życie kręci się wokół wielkich chwil, ale wielkie chwile często zaskakują nas, pięknie opakowane w to, co inni mogą uznać za drobiazg.

Jak informował portal "Życie": ZAKAŻENIE NA SZCZYTACH KOŚCIELNEJ HIERARCHII. ARCYBISKUP STANISŁAW GĄDECKI Z POZYTYWNYM WYNIKIEM TESTU, CENTRALĘ KURII TRZEBA BYŁO ZAMKNĄĆ

Przypomnij sobie: NIE MA JUŻ Z NAMI KULTOWEGO AKTORA, ZNANEGO Z HITÓW TELEWIZJI POLSKIEJ. PRZYJACIELE I ZNAJOMI PRZEKAZALI SMUTNĄ INFORMACJĄ, WIELBICIELE ZAŁAMANI

Portal "Życie" pisał również: WIERNI MUSZĄ SIĘ PRZYGOTOWAĆ, OD SOBOTY NOWE ZASADY W KOŚCIOŁACH I MIEJSCACH KULTU. JEST ISTOTNE ROZPORZĄDZENIE, KAŻDY MUSI SIĘ DOSTOSOWAĆ