Jak podaje portal wp.pl coraz popularniejsze stają się praktyki tzw. „szyfrowania awizo”. Listonosz nieczytelnie wypełnia dane zawiadomienie, przez co odbiorca nie jest w stanie odczytać miejsca, skąd paczkę odebrać. Dodatkowo często zdarza się tak, że pracownicy poczty nie sprawdzają, czy w danym mieszkaniu ktoś jest, tylko od razu zostawiają wypisane zawiadomienie w skrzynce.

Zdarzają się też sytuacje, że zawiadomienia nie trafiają do miejsc do tego przeznaczonych. Awizo można znaleźć przed klatką czy na domofonie. Takie zachowania nie świadczą dobrze o listonoszach, a co więcej mogą nam przysporzyć niemałe kłopoty.

- Proszę spojrzeć, jak Poczta Polska zostawia awizo. Przed blokiem wciśnięte w kratkę od domofonu. Ponoć jestem drugą osobą, która to zgłosiła. Każdy, kto przechodzi obok bloku, może sobie podejść i przeczytać, albo zabrać lub wyrzucić. W polskim prawie jest tak, że jak nie odbierze się ważnego pisma po drugim awizo, to urzędy itd. uznają, że list doręczyli. Na obrazku widać, że takie awizo może zabrać byle menel osiedlowy albo porwać wiatr - informował portal Wirtualna Polska internauta.

Listonosz. Źródło: natemat.pl
Listonosz. Źródło: natemat.pl
Listonosz. Źródło: natemat.pl

Zarzuty wobec listonoszy. Co na to Poczta Polska?

Problemem nie jest tylko to, że paczki giną. Ważniejszą sprawą są zawiadomienia o zadłużeniu niedostarczone na czas czy rachunki. Skutkiem mogą być narastające odsetki bądź przerwanie dostarczanej usługi np. prądu czy internetu.

Największy kłopot stanowią zawiadomienia sądowe. Nieodebrane pisma urzędowe mogą skutkować np. nie pojawieniem się w sądzie w określonym czasie lub upłynięciem terminu złożenia wniosków, co może wywołać skutki prawne.

Listonosz. Źródło: Youtube
Listonosz. Źródło: Youtube
Listonosz. Źródło: Youtube

Okazuje się, że sprawą zajęła się Wirtualna Polska, która zdecydowała się na interwencję. Poczta Polska zapewniła, że pouczy swoich pracowników.

- Klientów prosimy o zgłaszanie wszelkich zastrzeżeń do obsługi naszych pracowników w placówce pocztowej lub na naszej stronie internetowej. Dzięki konkretnym zgłoszeniom będziemy mogli wyjaśniać takie sprawy na bieżąco - powiedziała rzecznik prasowa Poczty Polskiej, Justyna Siwek.

To też może cię zainteresować: JAKA JEST PRAWDA NA TEMAT PROGRAMU „NASZ NOWY DOM”? UCZESTNICY POPULARNEJ PRODUKCJI ZABRALI GŁOS NA TEN TEMAT

Zobacz, o czym jeszcze pisaliśmy w ostatnich dniach: JAROSŁAW KRET MA KORONAWIRUSA? DZIENNIKARZ SKARŻY SIĘ NA SILNE OBJAWY

O tym się mówi w Polsce: POTWIERDZIŁ SIĘ NIECHCIANY SCENARIUSZ. WARSZAWA OD JUTRA ZNAJDZIE SIĘ W CZERWONEJ STREFIE. CO TO OZNACZA? JAKIE OBOSTRZENIA CZEKAJĄ MIESZKAŃCÓW MIASTA