Borowiki to szeroki gatunek grzybów, który zawiera wiele gatunków jadalnych i nie ma śmiertelnie trujących. Nie oznacza to jednak, że wszystkie są dobre do jedzenia.

Jak rozpoznać borowika w lesie - Krystyna już wie

Istnieje bardzo wiele gatunków borowików, a ich identyfikacja waha się od stosunkowo łatwych do bardzo trudnych. W większości przypadków, aby odnieść sukces, będziesz musiał mieć przed sobą świeże grzyby - najlepiej okazy reprezentujące młode i dojrzałe grzyby.

Morfologia łodygi podgrzybka jest często dobrym punktem wyjścia do identyfikacji: poszukaj strupów, kropek gruczołowych lub siateczki - i zwróć uwagę na kolor podstawy grzybni. Inne cechy morfologiczne, które należy dokładnie zbadać, obejmują powierzchnię kapelusza, powierzchnię porów i rurki, obecność lub brak zasnówkii.

Wiele borowików ma powierzchnie i / lub miąższ, które po obtarciu lub pokrojeniu odbarwiają się na niebiesko (lub inny kolor). W kilku przypadkach ważny może być zapach lub smak.

Reakcje chemiczne mogą być bardzo przydatne w identyfikacji borowików; umieszczanie kropli amoniaku, KOH i soli żelaza na powierzchni kapelusza i miąższu borowików może czasami powodować charakterystyczne reakcje kolorystyczne.

Analiza mikroskopowa borowików jest często wymagana do identyfikacji; ważne cechy obejmują morfologię zarodników i kapeluszy, wraz z cystydami w rurkach i na łodydze. Wreszcie, ponieważ borowiki są mikoryzami, zauważenie, jakiego rodzaju drzewo „gości” ten grzyb, może być również ważną informacją w procesie identyfikacji.

Jakie grzyby są Waszymi ulubionymi?

O tym się mówi: Były premier Polski Donald Tusk napawa się chwilami z wnuczką. Czy zechce całkowicie oddać się roli głowy rodziny

Zerknij: Kilka strategii radzenia sobie z zazdrością w związkach. Warto zadbać o relacje z "drugą połówką"

O tym pisaliśmy: Jolanta Kwaśniewska szczerze o swoich zajęciach w roli pierwszej damy. "Dla mnie te 10 lat to była Wielka Pardubicka"