Zaczęła się kalendarzowa jesień, a wraz z nią małe zwierzęta zaczęły szukać schronienia. Niestety, często znajdują je w naszych domach, a nie ma chyba żadnych wątpliwości co do tego, że nie każdy chce spotkać się oko w oko ze szczurem czy też myszami.

Gryzonie są bardzo małe, szybkie i zwinne. Dzięki temu mogą dostać się do naszego domu, czy mieszkania niemal niezauważone, a ich obecność może spowodować niemałe szkody.

Jak poznać, że mamy w domu nieproszonego lokatora?

Jak podaje portal Interia, pierwszym sygnałem, jaki może nas nakierować na to, że w naszym domu obecne są gryzonie jest dość nieprzyjemny zapach, który unosi się w powietrzu, czyli zapach odchodów. Sygnałem, który potwierdzi nasze domysły jest natomiast znalezienie odchodów gryzoni w różnych miejscach naszego domu. Co więcej, myszy i szczury mogą także podgryzać meble oraz kable.

Oczywiście jedną z bardzo znanych metod jest zastosowanie pułapki na gryzonie, jednak w większości powodują one śmierć zwierzaka, a dodatkowo mogą być bardzo niebezpieczne jeśli w domu mamy także małe dzieci lub czworonożnych członków rodziny. Wyjściem z takiej sytuacji mogą okazać się pułapki żywołowne, które nie uśmiercają gryzonia lecz możemy go bezpiecznie wypuścić na wolność z dala od naszego domu.

Jeśli jednak zauważyliśmy, że w domu grasuje nam dość spora liczba gryzoni warto zainwestować w trutki. Jednak to rozwiązanie również nie jest odpowiednie w przypadków domów zamieszkałych przez dzieci oraz inne zwierzęta.

Trudna walka z gryzoniami

W takiej sytuacji najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów i wezwać do domu firmę, która zajmuje się deratyzacją. Pomoc fachowców będzie szybka i na pewno skuteczna.

Warto także zapobiegać pojawianiu się gryzoni w naszym domu, co jest o wiele łatwiejsze niż walka z nimi. W tym celu pamiętajmy o zamykaniu drzwi oraz okien szczególnie na noc, a także sprawdźmy czy nie mamy żadnych szpar, które umożliwią dostanie się gryzonia do naszego domu.

Co więcej przed gryzoniami mogą nas także ustrzec takie rośliny jak rumianek, oleander, mięta, dziewanna i wrotycz. Warto więc umiejscowić je w pobliżu drzwi i okien!

Jak informował portal "Życie": ROBERT LEWANDOWSKI ZNÓW OKAZAŁ SIĘ NIEWĄTPLIWYM LIDEREM. KOLEJNY, OGROMNY SUKCES NASZEGO PIŁKARZA. MAMY POWODY DO DUMY

Przypomnij sobie: MINISTERSTWO ZDROWIA NIE MA WĄTPLIWOŚCI, CO DO ZAGROŻENIA, JAKIE JEST OBECNE W NASZYM KRAJU. POLACY POWINNI ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA NAJNOWSZE INFORMACJE

Portal "Życie" pisał również: KIEROWCY MOGĄ BYĆ ZASKOCZENI, KIEDY POJADĄ ZATANKOWAĆ SAMOCHÓD. NA STACJACH BENZYNOWYCH ZOSTAŁY WPROWADZONE OGROMNE ZMIANY